Пошук по сайту

Анонси подій

Оголошення

Архів новин

Грудень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
6688061
Сьогодні
Вчора
На цьому тижні
Минулого тижня
Цього місяця
Попередній місяць
Весь час
2739
13524
63929
6518618
78703
473258
6688061

Ваш IP: 100.26.176.182
06 грудня 2019 04:55

Недобросовісних орендарів - до відповідальності

У селі Сосонка 2014 року була створена ГО «Спілка власників земельних паїв села Сосонка» з метою захисту їх прав та інтересів, так як орендар ТОВ «Агро Поділля і К» частково не дотримувався умов договору та не враховував думки власників земельних паїв. Керівництво ТОВ «Агро Поділля і К» при підписанні договорів з власниками земельних часток (паїв) не пояснювало людям умов та терміни дії договору. Останньою краплею терпіння пайовиків стало те, що не порадившись з ними, Товариство змінило положення договору та «наполегливо рекомендували» людям підписувати нові договори терміном дії на 10 років, при тому що старий договір діяв ще до 2019 року. У 2017 році орендарем було запропоновано підписати Додаткову угоду до Договору, в якій була прописана, на думку пайовиків, мала орендна плата, яка їх не влаштовувала та значно обмежувала їх права. Зокрема відповідно до запропонованих умов Угоди обмежувалось право власників земельних часток (паїв) відчуження земельної ділянки комусь іншому, крім ТОВ «Агро Поділля і К», відсутні підстави перегляду розміру орендної плати, дострокового припинення договору оренди землі та багато інших умов які суттєво обмежували права власників земельних ділянок.

Як мовиться, очі не бачать – серце не болить, адже засновники компанії ТОВ «Агро Поділля і К» знаходяться на Кіпрі, у Великобританії, а кінцевий бенефіціарний власник аж в Австралії. Напевно їм не до проблем простих селян?!

Втомившись постійно боротися з недобросовісними орендарями, влітку 2017 року на зборах власників земельних паїв було прийнято рішення створити ТОВ «Перспективи Сосонки», зі складом засновників товариства - жителями села Сосонки. Після створення Товариства пайовиками було проведено відбір орендаря їх земельних ділянок на конкурсній основі.  Той орендар, який запропонує найбільшу орендну плату  і буде в майбутньому обробляти їх землю.

Такий орендар знайшовся і погодився працювати на умовах Спілки, а це значить на умовах людей та виплачувати в майбутньому орендну плату в розмірі 18-20% від нормативно-грошової оцінки паю, що є дуже хорошим показником не лише в області, а й по Україні.

Однак, такий розвиток подій напевно не сподобався ТОВ «Агро Поділля і К». Так, із закінченням жнив цього року, пайовикам ТОВ «Агро Поділля і К» почали видавати орендну плату за земельні паї неякісним зерном, яке не має класності та вражене грибковими хворобами, як показали лабораторні дослідження. Більше того, розмір орендної плати був різним, тим хто заключив Додаткову угоду видавали 1,3 тонну, а всім іншим 1 тонну. Люди не стали терпіти такого відношення до себе і стали вимагати рівних умов. Після цього, орендарі почали видавали однакову орендну плату. Те ж саме було і минулого року, спочатку видавали по одній  тонні, а потім по тонні двісті. Але ж орендар користується всіма земельними паями однаково!

Даний інцидент і став черговою причиною проведення зборів власників земельних паїв.

На зборах пайовиками обговорювалася ситуація стосовно порушення ТОВ «Агро Поділля і К» умов Договору при виплаті орендної плати. Так, відповідно до умов Договору, розмір орендної плати щорічно переглядається відповідно до збільшення тарифів, цін та інфляції, що ігнорується Товариством.

У своєму виступі Сергій Сташко зазначив: «Коли підписували договір з орендарем, то присутність  90-річного дідуся та майже такого ж віку бабусі не була потрібною, а коли прийшов отримувати за них пай, то довелося дідуся садити в машину та їхати отримувати зерно, та ще й заставили підписати розписку про те, що до якості зерна претензій немає. Інакше пай не видавали. Як може людина знати, яка якість зерна не зробивши лабораторне дослідження? Виникає питання: за кого ви маєте людей? Чи довго це буде продовжуватись? Для чого нам такі заробітчани, які так нас принижують?»

Селяни самі замовили експертизу зерна, яка показала наявність сажки 50-70%. Таке зерно не можна давати птиці, а худобі - тільки запарювати.

Зерно, яке видається в рахунок плати за землю має відповідати умовам національного стандарту ДСТУ- 3768-98. Відповідно до цих норм воно має бути очищене, просушене, в загальній масі має бути відсутнє зерно, яке проросло, пошкоджене цвіллю та іншими грибковими захворюваннями.

Оскільки, пошкоджене хворобами зерно не може довгий час зберігатись та є отруйним не тільки для людей, а і для тварин, то у випадках видачі такого зерна недобросовісними орендарями в рахунок орендної плати, слід негайно повідомляти органи місцевої влади,  правоохоронні органи та відповідні контролюючі органи.

Дуже емоційним був виступ Надії Дзигаленко, яка сказала: «Земля наша, ми її власники, а орендарі, отримуючи великі прибутки, повинні поважати людей, а не ділити їх на білих і чорних. Чому не сказали скільки зібрали рапсу? Адже величезні 40-тонники цілими «потягами» возили врожай, що аж хати трусилися. Це лише в нашому селі люди отримують такий мізерний пай та й того треба добиватись».

Як зазначали люди на зборах,  за 17 років господарювання в селі, ТОВ «АгроПоділля і К» так і не була підписана соціальна угода за якою певні кошти мали б виділятися на потреби громади. Адже, бюджет села не такий великий. Відповідальні, добросовісні орендарі є вагомою підтримкою на селі, але не ці і не в Сосонці. Також пайовиків обурює факт нераціонального землекористування, коли з року в рік сіються олійні культури, які суттєво понижують родючість ґрунту, таким чином знищуючи його.

 Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області була проведена перевірка щодо звернення громадян про встановлення факту самозахвату ТОВ «Агро Поділля і К» земель державної власності. Цей факт підтвердився та  ТОВ «Агро Поділля і К» був нарахований штраф.

На зборах також була озвучена інформація про те, що тим власникам, хто підписав Додаткову угоду до Договору 2018-2028 років,  їм зерно підвозилось до самої хати. Решта пайовиків, які мають діючі договори, але не підписали Додаткової угоди таких привілеїв не отримали. Так, за умовами нового Договору орендодавець не може розірвати договір в односторонньому порядку. Також першочергове право викупу буде за орендарем. Така постановка питання взагалі порушує права людини і в разі відкриття ринку землі, власник землі позбавляється права на вигідних умовах розпоряджатися своєю землею.

 Люди похилого віку та одинокі пайовики, які не можуть самостійно отримати пай не мають ніякої допомоги від орендарів щодо доставки орендної плати до їх домівок.  

Микола Собко пішов отримувати пай в грошовому еквіваленті, а йому дали підписати Договір поворотної фінансової допомоги «на будь-яку суму». Крім нього, були ще інші випадки, коли ТОВ «Агро Поділля і К» при отриманні орендної плати дає пайовикам підписувати договір поворотної фінансової допомоги. Тобто, Товариство надає орендну плату під виглядом «кредиту», який власник ще має повернути. Товариство використовує земельну ділянку, а орендну плату дає людям в «кредит».

Поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування відсотків або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення (ст. 14.1.157 Податкового кодексу України). Однак при укладанні зазначеного договору, сторони керуються Цивільним кодексом України, який своїми положеннями передбачає стягнення, які покладаються на сторони у вигляді штрафів (розмір яких не обмежується). Крім того, особа, що підписує цей договір, в будь-якому випадку зобов’язана повернути за цим договором кошти, тобто отриману орендну плату.

На щорічних зборах мав би прозвітувати директор ТОВ «Агро Поділля і К» Сергій Мартьола, але люди змістовного та повноцінного звіту так і не почули про господарювання на їхній землі.

На збори був запрошений голова райдержадміністрації Михайло Демченко, який також є власником земельного паю. Звертаючись до власників земельних паїв він сказав: «Кожний власник земельного паю має право вільно розпоряджатися своєю землею: як надавати її в оренду так і самостійно обробляти. Усі порушені права власників земельних паїв будуть вирішуватись виключно в правовому полі. Все повинно відбуватися абсолютно прозоро і на тих умовах, які будуть вигідні людям». Також наголосив, не підписувати будь-які документи договору, не прочитавши його уважно. Обов’язково дивитися на термін дії договору і його зміст. Договір повинен  відповідати вимогам пайовиків та потребам сьогодення. Ніхто немає права змушувати підписувати договір, угоду, розписку тощо.

На зборах власників земельних паїв людям було рекомендовано не отримувати уражене грибком зерно, поки орендарі не замінять його на якісне та не підписувати договір поворотної фінансової допомоги,  не заключати будь-яких Додаткових договорів на їх власність, поки не буде чіткого юридичного аналізу щодо захисту їх прав. Також, власники паїв вирішили про ситуацію, що склалася направити лист голові Вінницької облдержадміністрації, Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ОДА та ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції у Вінницькій області».

Вирішення ситуації, яка склалася в селі може бути хорошим прикладом для усіх пайовиків, які потерпають від нахабної та некоректної поведінки орендарів. Власники земельних паїв села Сосонка впевнені в тому, що тільки люди є справжніми господарями своєї землі та повинні за неї отримувати гідну орендну плату.

Вас може зацікавити:

Вінницька районна державна адміністрація

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International. Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові зазначення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт Вінницької райдержадміністрації www.vinrda.gov.ua.