Голова Вінницької РДА

 

 

Пошук по сайту

Анонси подій

Архів новин

Серпень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
10593476
Сьогодні
Вчора
На цьому тижні
Минулого тижня
Цього місяця
Попередній місяць
Весь час
2044
12422
80135
10386042
246340
579742
10593476

Ваш IP: 3.219.167.194
15 серпня 2020 04:18

Право на отримання пільг та компенсацій за роботу в шкідливих та несприятливих умовах праці

Запитання : У зв'язку із скрутним  фінансово - економічним  становищем, що  склалося  на підприємстві з незалежних від нього причин, підприємство не може провести атестацію у термін, визначений у колективному договорі.

Чи дозволяється використовувати результати санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, отримані під час попередньої атестації, проведеної у червні 2007 році ?

Відповідь :  Виконуючи вимоги чинного законодавства, кожний керівник  зобов»язаний  усвідомити, що результати атестації робочих місць за умовами праці є єдиною прийнятною підставою для об»єктивної   оцінки  умов праці  та обґрунтованого надання працівникам, які працюють у  шкідливих  і важких умовах праці пільгових пенсій  за Списком №1,№2,  надання щорічних додаткових  відпусток, встановлення доплат  до тарифних  ставок (окладів), скорочення тривалості робочого тижня, видача молока або інших рівноцінних  харчових продуктів.

Результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової)  застосовуються  протягом 5 років після їх затвердження до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення чергової атестації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442 « Про проведення атестації робочих місць за умовами праці» визначено, що атестація робочих місць повинна проводитись на підприємствах, в установах, організаціях, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина  та матеріали є потенційними  джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів. Атестація проводиться у строки, передбачені  колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Матеріали атестації вважаються  документами суворої  звітності  і повинні зберігатися  на протязі  50 років. Продовження термінів дії  атестації робочих місць за умовами праці на більший термін чинним законодавством не передбачено.

Відповідно до статті 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення»для призначення пенсії за віком на пільгових умовах недостатньо наявності відповідної професії у « Списках виробництв, робіт, професій, посад і  показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах», затверджених постановою Кабінету Міністрів України  віл 16.01.2003 року №36. Роботи в шкідливих умовах праці на протязі кожного п»ятирічного періоду повинні  бути підтверджені результатами атестації робочих місць за умови зайнятості не менше 80% робочого часу, встановленого для відповідного виробництва. Найпоширенішими робочими місцями з пільговим пенсійним забезпеченням в районі, які повинні бути атестовані є робочі місця електрогазозварників, машиністів  холодильних установок, мулярів, лікарів-рентгенологів, машиністів (кочегарів) котелень з видаленням золи.

Щодо таких пільг, як додаткові  оплачувані відпустки за шкідливі умови  праці, то відповідно до статті 7 Закону України « Про відпустки» ці відпустки надаються працівникам, зайнятим на роботах, пов»язаних із негативним впливом на здоров»я шкідливих виробничих факторів за Списком виробництв, цехів, професій і посад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 року № 1290. Конкретна тривалість цієї відпустки встановлюється  колективним чи трудовим договором також залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці  та часу зайнятості  працівника в цих умовах. Основними професіями на підприємствах району, яким за результатами атестації робочих місць може бути підтверджено право на додаткову відпустку за шкідливі умови праці  є :  електрогазозварники, трактористи – машиністи сільськогосподарського виробництва, трактористи, оператори заправних станцій, кухарі, які працюють біля плити, машиністи з прання білизни;  та за особливий характер праці: прибиральники службових приміщень, зайняті прибиранням загальних убиралень та санвузлів, оператори комп»ютерного набору, водії тощо.

Відповідно до статті100  Кодексу законів про працю України на важких роботах та роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці встановлюється підвищена оплата праці. Віднесення робіт до категорії із шкідливими та важкими умовами праці можливе також лише на підставі результатів атестації робочих місць  за умовами праці. Величина доплат за шкідливі  умови праці визначається відповідно до результатів  проведеної атестації і може становити відповідно 4,8 або 12 % на роботах з шкідливими та важкими умовами праці та 16,20 або24 % на роботах з особливо важкими  умовами. Доплати встановлюються щодо конкретних робочих місць і нараховуються на час фактичної  зайнятості на цих місцях.

Що стосується видачі молока, то вона проводиться згідно з Порядком безоплатної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам і службовцям, зайнятим на роботах із шкідливими  умовами  праці, затвердженим постановою державного комітету СРСР по праці та соціальних  питаннях і  Президії ВЦРПС від 16 грудня 1987 року №731/П-13, який є чинним і на даний час і лише на підставі переліку хімічних речовин, під час роботи з якими в профілактичних цілях рекомендовано вживання молока або інших рівноцінних харчових продуктів, у разі перевищення гранично допустимих рівнів або концентрації  речовин на робочому місці.

Відмови керівників щодо проведення атестації  у зв»язку  із  скрутним економічним і  фінансовим станом підприємств, яке в певній мірі  має місце, не звільняє їх  від  відповідальності за несвоєчасне  і  якісне  проведення атестації робочих місць за умовами праці, оскільки кошти  на охорону праці передбачені  діючим законодавством (ст..19 Закону України « Про охорону праці »).

Тому,  керівники підприємств, установ, організацій, різних форм власності  мають  вишукати  кошти  для  оплати  витрат на здійснення лабораторно-інструментальних досліджень умов праці, які  дають право на пільги та компенсації. Це  право може бути реалізоване через колективний договір,  який  укладається  між керівником   та працівниками.

Переважна  більшість підприємств (установ, організацій) району, де  є шкідливі та важкі умови праці, провели атестацію робочих місць за умовами праці, визначились з пільговим пенсійним забезпеченням, іншими пільгами та компенсаціями, передбачених чинним законодавством. Це такі, як ТОВ «Самист», ПАТ « Вінницягазбудсервіс», ТОВ « Вінницька якість», ТОВ «Ковінько-Ковбаси», ТОВ «Дніпро Агро-В», Віницький психоневрологічний  центр«,   ТОВ « Зерносвіт» .

 

Головний експерт з умов праці відділу праці Вінницької РДА
Антонюк Лада

Вінницька районна державна адміністрація

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International. Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові зазначення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт Вінницької райдержадміністрації www.vinrda.gov.ua.