•16.07.2014
Лист Вищого господарського суду України "Про доповнення Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2011 № 01-06/249 "Про постанови Верховного Суду України, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів" від 01.07.2014 № 01-06/841/2014.
В листі зазначається, що не проведення земельних торгів при передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у комунальній власності, є порушенням органом місцевого самоврядування господарської компетенції під час укладення такого виду договорів (постанова від 03.06.2014 № 13/17/5022-675/2012).
Прийнято 01.07.2014.
•18.07.2014
Проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення”.
Розробники законопроекту пропонують не продовжувати дію мораторію (заборони на відчуження та зміну цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення) та зробити цю норму постійно діючою, що дасть можливість захистити права 7 млн селян, які набули права на земельні паї загальною площею майже 28 млн гектарів. Відповідно до норм цього проекту продовжиться заборона на продаж земельсільгосппризначення державної власності, яких на сьогодні налічується понад 10 млн гектарів. Також розробники пропонують запровадити новий механізм відчуження права оренди на земельні ділянки сільгосппризначення.
Згідно із законопроектом встановлюється мінімальний термін оренди земель сільськогосподарського призначення не менше 14 років. Адже дві третини діючих договорів оренди на земельні ділянки сільгосппризначення використовуються товаровиробниками строком до 5-6 років, що не сприяє ефективному господарюванню на землі та здійсненню видатків на заходи з охорони земель. Короткострокова оренда земель призводить до зростання площ земель, що зазнали впливу ерозії. На сьогодні понад 30% земель охоплені ерозійними процесами.
У законопроекті також передбачається врегулювати питання щодо можливості розірвання орендодавцемдоговору оренди в односторонньому порядку при невиконанні умов договору стосовно вчасного внесення орендної плати.
Затвердження і практична реалізація Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення” забезпечить збільшення інвестиційних можливостей аграрного сектора, зокрема, через розвиток іпотечного кредитування під заставу права оренди земель сільськогосподарського призначення, сприятиме раціональному перерозподілу земель сільгосппризначення та оптимізації їх використання.
У разі прийняття законопроекту передбачається підвищення ефективності використання природно-ресурсного потенціалу земель сільгосппризначення та забезпечення стратегічної продовольчої безпеки держави. Законопроектом передбачається унеможливити у подальшому скуповування сільськогосподарських земель та поступово повернути у державну власність землі, які не мають ефективних власників. Ухвалення законодавчого акта дозволить створити на селі міцний економічно-активний середній клас, підвищити економічне благополуччя населення, посилити вплив держави та територіальної громади на земельно-господарські відносини у сільських населених пунктах.
Зауваження та пропозиції необхідно надсилати у місячний термін з дати опублікування цього повідомлення та законопроекту за адресою: вул. Народного ополчення, 3, м. Київ, 03680, або на електронну пошту: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її...
Опубліковано 18.07.2014