Загальні питання спадкування земельних прав врегульовані у книзі шостій «Спадкове право» Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 р.
Відповідно до ст. 1213 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування може здійснюватись за заповітом або законом. До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Так, у сфері земельних відносин до складу спадщини включають право власності на земельну ділянку, право на земельну частку (пай), право на оренду земельної ділянки, емфітевзис та суперфіцій.
Відповідно до ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю – це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Однією із правових форм розпорядження земельною ділянкою є право власника земельної ділянки передати її у спадщину, що гарантовано ст. 90 Земельного кодексу України. При цьому необхідно врахувати, що успадковуватися може лише та земельна ділянка, яка перебуває у власності фізичної особи.
Спадкоємцями прав на земельні ділянки можуть бути фізичні та юридичні особи, держава та територіальні громади. Так, шляхом прийняття спадщини можуть набувати право власності на землю громадяни України, іноземці та особи без громадянства (ст. 81 Земельного кодексу України), юридичні особи (ст. 82 Земельного кодексу України), територіальні громади (ст. 83 Земельного кодексу України), держава (ст. 84 Земельного кодексу України). Спадкоємцями за законом можуть бути виключно фізичні особи незалежно від громадянства. Спадкоємцями за заповітом можуть бути усі вище перераховані суб’єкти. Спадкоємцями за законом і за заповітом можуть бути двоє чи більше осіб. У такому випадку виникає право спільної часткової власності на земельну ділянку відповідно до ст. 87 Земельного кодексу України.
Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення (ст. 1225 Цивільного кодексу України).
Розглянемо порядок набуття у власність успадкованої земельної ділянки.
З 1 січня 2013 року правовстановлюючим документом на земельну ділянку є витяг з реєстру прав власності. Підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку є свідоцтво про право на спадщину.
Однак, перед тим, як звертатися до державної реєстраційної служби щодо реєстрації права власності, необхідно впевнитися, що земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі.
Для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку спадкоємець також подає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що підтверджує виникнення, перехід або припинення права власності або інших речових прав на нерухоме майно, відсутні відомості про кадастровий номер земельної ділянки).
Разом з тим, слід врахувати, що п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачено, що земельні ділянки, право власності на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі, якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесенні до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників.
Аналогічні дії спадкоємець здійснює при бажанні продовжити договір оренди земельної ділянки.
Отже, з метою продовження договору оренди земельної ділянки необхідно зареєструвати право власності на земельну ділянку, надавши до державної реєстраційної служби документи згідно з переліком. У разі, якщо земельна ділянка не має кадастрового номера – розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). З часу реєстрації права спадкоємця у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, він має право укладати договір оренди земельної ділянки.
Часто виникають питання, чи орендодавець повинен сплачувати орендну плату спадкоємцеві.
Згідно з ч. 1 ст. 1298 Цивільного кодексу України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. За наявності укладеного договору оренди землі смерть орендодавця (власника такої ділянки) не звільняє орендаря від обов’язку сплатити орендну плату.
Відповідно до ст. 288.1. Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. У випадку смерті орендодавця орендна плата виплачується його спадкоємцю чи спадкоємцям, пропорційно їх часткам у власності.
Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов’язки , що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Дії що свідчать про прийняття спадщини: якщо спадкоємець фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У ч. 1 ст. 537 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник має право виконати свій обов’язок шляхом внесення належних з нього кредиторові грошей або цінних паперів у депозит нотаріуса, нотаріальної контори, зокрема, в разі відсутності кредитора або уповноваженої ним особи у місці виконання зобов’язання.
Враховуючи вищевикладене, у разі смерті орендодавця до моменту звернення спадкоємців до орендаря щодо сплати орендної плати орендар має право внести грошові суми в депозит нотаріуса для подальшої їх передачі спадкоємцям такого кредитора-орендодавця. Такий порядок був викладений, зокрема, у листі Міністерства юстиції України «Щодо розгляду звернення» від 12.03.2012 року № 113-0-2-12/13.1.
Управління Держземагентства у Вінницькому районі Вінницької області