Безпека дітей на воді досягається правильним вибором і обладнанням місць купання, чіткою організацією купання дітей на відкритих водоймах та систематичним проведенням роз'яснювальної роботи про правила поведінки на воді. Навчально-методичний центр цивільного захистута безпеки життєдіяльності Вінницької області
Методичний кабінет
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ керівникам дитячих оздоровчих таборів
Заходи безпеки на воді в місцях організованого відпочинку дітей Облаштування місць купання
Місця для купання дітей вибираються біля похилого, бажано піщаного берега, з пологим нахилом завглибшки 1,5 м без ям, обривів і розташовані за 500м від пристаней, гребель та інших гідротехнічних споруд. У місцях купання не повинно бути виходу ґрунтових вод низької температури, джерел забруднення води, вирів. Межі місця купання позначаються буйками, обструганими і зв'язаними між собою жердинами або канатами з поплавцями.
Перед відкриттям оздоровчого табору дно місця купання обстежується водолазами на відсутність сторонніх предметів (корчів, водоростей, скляних та металевих предметів тощо), про що складається відповідний акт.
Пляж повинен відповідати встановленим санітарним вимогам, бути впорядкованим та обгородженим з боку суші. За три метри від зрізу води встановлюються стійки з рятувальними засобами: рятувальні круги (з розрахунку один круг на п'ять чоловік, які купаються), рятувальна мотузка (кінець Александрова).
Кожен дитячий оздоровчий табір, розташований біля водойм, обов'язково повинен мати рятувальний пост у складі не менше двох чоловік. Рятувальні пости обладнуються і виставляються тими організаціями, в підпорядкуванні яких перебувають дитячі оздоровчі табори.
Організація купання дітей на відкритих водоймах
Купання дітей при відсутності рятувальних постів заборонено! Відповідальність за безпеку дітей під час купання покладається на педагогічного працівника — керівника групи дітей.
Категорично забороняється допускати дітей до водойм без нагляду дорослих!
Перед початком купання дітей проводиться поточна перевірка дна місця купання, перевіряється наявність рятувальних засобів. Після цього групи дітей відводяться на свої ділянки купання та інструктуються щодо правил поведінки на воді.
Купання дітей дозволяється проводити групами не більше 12 осіб і тривалістю 10 хвилин. Глибина води в місцях купання дітей до 9 років повинна бути не більше, ніж до рівня грудей дитини середньої на зріст у такій групі. Для купання дітей старшого віку відводяться місця завглибшки не більше 1,2 метра.
За тими, хто купається, повинно вестися безперервне спостереження!
Під час купання дітей на території дитячого пляжу забороняється:
ü купання і присутність сторонніх осіб;
ü катання на човнах;
ü ігри і розваги на воді.
Купання дітей, які не вміють плавати, проводиться окремо від інших. Організовує і контролює його керівник оздоровчого закладу.
Навчання дітей плаванню проводиться на обладнаному навчальному пункті, обгородженому сіткою або штахетником на суші і на воді. Навчальний пункт забезпечується плавальними дошками, підтримувальними поясами, мегафоном та обладнується стендом з навчальними плакатами з методики та техніки плавання, правилами поведінки на воді. Навчання проводиться групами, чисельністю не більше десяти осіб.
Обов'язкова присутність інструктора і медичного працівника!
Після закінчення часу, відведеного на купання, адміністрація оздоровчого табору зобов'язана виділяти патруль (відповідального чергового) для обходу берега водойми та ведення контролю за кількістю дітей в групах (загонах).
Для купання дітей під час походів і екскурсій вибирається неглибоке місце з пологим, чистим від корчів, водоростей і мулу дном. Обстеження місця купання проводиться дорослими, які вміють плавати і пірнати, добре знають прийоми рятування та надання першої медичної допомоги. Межі місця купання позначаються жердинами, буйками тощо. Купання проводиться тільки під контролем дорослих при дотриманні всіх запобіжних заходів.
Купання дітей, які не вміють плавати, під час походів забороняється!
Пам’ятайте! Порушення правил безпеки - головна
причина загибелі дітей на воді.