Сучасне життя складно уявити без електроенергії. Однак через повномасштабну війну і ракетні обстріли чимало генеруючих підприємств пошкоджені, потребують відновлення або опинилися в окупації та тимчасово недоступні чи втрачені для енергосистеми України (Запорізька АЕС, Каховська ГЕС).
Нині триває масштабна ремонтна кампанія для підготовки до наступного опалювального сезону. Цього літа через російські атаки обсяги робіт будуть більшими, ніж у попередні роки. Енергооб’єкти, на яких здійснюються ремонти, деякий час не зможуть виробляти електроенергію.
Не варто забувати і про щорічний літній пік споживання, коли одночасно використовуються енергоємні прилади: кондиціонери, морозильні камери для овочів та фруктів. Особливо він відчутний увечері у будні дні, коли родини вдома і одночасно задіюється мало не вся побутова техніка, що є в квартирах.
У період піків споживання (з 19:00 до 22:00), енергосистема країни відчуває зростання навантаження. Балансування в ній, як у попередні роки, коли потреби усіх споживачів забезпечувалися за рахунок збільшення виробництва тими чи іншими енергооб’єктами, – неможливе. Все це разом ускладнює роботу енергетиків, які слідкують за балансом між споживанням та виробництвом електроенергії. Вони потребують допомоги всіх споживачів, щоб зменшити навантаження на енергосистему під час пікових годин, особливо ввечері. Для цього достатньо дотримуватися простих правил:
– для компенсації потужності та дотримання балансу між виробництвом і споживанням слід зменшити його у пікові вечірні години, не вмикати одночасно потужні електроплиту, бойлер, електрочайник, кондиціонер;
– кондиціонером користуватися лише при закритих вікнах і дверях;
– холодильник та морозильну камеру встановлювати подалі від газової плити та попадання прямих сонячних променів, своєчасно очищувати їх від льоду та розморожувати;
– посудомийну і пральну машини використовувати в режимі повного завантаження;
– кип’ятити в електрочайнику стільки води скільки треба на даний момент, своєчасно видаляти з нього накип;
– на електроплиті готувати у посуді з рівним дном та діаметром, що дорівнює або трохи більший за конфорку;
– не залишати електроприлади у «режимі сну», а вимикати їх із розетки, зокрема це стосується енергоємного бойлера, який продовжує споживати електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води;
– регулярно замінювати застаріле і пошкоджене електрообладнання на нове енергоефективне. Наприклад побутова техніка з маркуванням класу «А+++» дозволяє економити до 30-50% електроенергії порівняно з більш енерговитратними електроприладами. Варто широко використовувати актуальні технології дистанційного керування освітленням, роботою електроприладів, програмування їх ввімкнення та вимкнення залежно від необхідності.
Ці прості кроки ніяк не обмежать комфорт у побуті, але користь від них значна: енергосистема працюватиме більш надійно зважаючи на всі складнощі повномасштабної війни.
Нижче наведено перелік електроприладів, що споживають найбільше струму.