Як створюється ліс? З чого розпочинається цей багатогранний процес? Що дає державі та кожному з нас лісове господарство України? Які професії є у лісівничій сфері? Які досягнення має і чим живе лісове господарство Вінниччини? Що ж це за професія – лісівник?
Про все це та багато іншого вінничани та гості міста зможуть дізнатися під час яскравого та незабутнього свята.
Перший обласний лісівничо-просвітницький фестиваль «Пізнай ліс!» розпочнеться 15 вересня 2018 року о 15 годині на Фонтанній площі Центрального парку відпочинку м. Вінниця.
Організаторами дійства є Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарства та держлісгоспи Вінниччини, які ознайомлять учасників заходу зі щоденним життям подільського лісу, благородною працею лісівників, адже створення та вирощування лісу за відповідними критеріями є справжньою наукою, навіть мистецтвом.
- Ліс починається з насіння. Які лісові культури ростуть у наших лісах? Де беруть і як заготовляють лісівники насіння деревних порід? що роблять, коли, приміром, неврожайний рік на дуб звичайний (головна лісоутворююча порода подільських дібров)?
Лісівники закладають щорічно визначені площі майбутніх лісів на багаторічну перспективу, адже цей врожай збиратимуть їхні нащадки. Тому й називають їх – Ліси Майбутнього...
- Вирощування посадкового матеріалу – окрема царина. Базові лісорозсадники, теплиці, шкілки, системи зрошування і поливу, методи вирощування садивного матеріалу, різновиди деревних та декоративних порід – на цю тему говорити можна дуже багато. А краще – прийти на фестиваль і побачити, яку красу (і часом навіть дуже екзотичну) привезуть лісівники з різних лісгоспів.
- Як висаджують лісові культури? Як молоді деревця приживлюються? Як їх доглядають? Як лісівники долають природні катаклізми – посуху, повінь, шкідники… як захищають молоді насадження від диких звірів? Це ж щороку приблизно 1,5 тисячі га нових насаджень!
- А далі? Ліс не росте сам по собі, без втручання людини. Ліс – це державна цінність, необхідно доглядати за ним. Для цього існує ціла низка лісокультурних заходів, спрямованих на підвищення продуктивності та покращення якісного складу лісів.
- Що приховано за фразою «охорона та захист лісів»? Від кого і від чого охороняють ліс? Це пожежі, забруднення, шкідники, згубна діяльність людини і природні процеси.
- Мисливське господарство – невід’ємна частина галузі. Це дуже цікаве і водночас дуже вразливе господарство. Воно має свої проблеми – браконьєрство та низький рівень полювання, природні процеси. Дикі тварини теж страждають хворобами тому їх також треба оберігати, створювати відповідні умови, підгодовувати взимку. Але лісівникам нашого краю є чим пишатися! На Вінниччині проживає найбільша в Україні популяція червонокнижного зубра! В лісгоспах Вінниччини вдало розводять «царську птицю» - фазана, ланей, муфлонів, оленів... А для мисливців господарства створюють сучасні цивилізовані умови полювання.
- Рекреаційні пункти - це не просто гарні місця, де люди можуть відпочити та почитати просвітницькі плакати, а крок до сучасних норм розвинених країн, адже усі ми – гості у лісі, тож повинні шанувати його мешканців.
- Окремо можна говорити про просвітницьку діяльність. Зокрема, значну увагу лісівники Вінниччини приділяють діяльності учнівських лісництв, яких сьогодні в області налічується 46! Діти разом із лісівниками створюють ліси, вивчають роботу лісового господарства та проводять дослідницьку роботу.
- Крім цього, лісове господарство – це ще й виробництво, адже деревообробна галузь включає сотні робочих місць і тисячі кубометрів переробленої продукції. А щоб до деревообробних цехів та на ринки збуту потрапила якісна деревина, лісівники понад 50 років до цього моменту роблять усе вищезазначене.
Про лісове господарство можна розповідати годинами. На фестивалі вінничани та гості міста зможуть дізнатися про наукові методи, сучасні підходи, міжнародні стандарти, а також про творчих, унікальних та безмежно відданих людей, які не просто працюють у цій галузі – вони живуть Лісом!
У рамках обласного лісівничо-просвітницького фестивалю «Пізнай ліс», який відбудеться 15 вересня, буде презентовано держпідприємства лісового господарства Вінниччини, а також різноманітні виставки, конкурси, вірші, пісні, хореографічні композиції від членів учнівських лісництв області.