⠀⠀10 грудня у світі відзначають Міжнародний день прав людини, заснований Генеральною асамблеєю ООН, бо саме в цей день в 1948 році Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини.
Генеральна Асамблея проголосила Загальну декларацію прав людини як завдання, до виконання якого повинні прагнути всі народи і всі держави з тим, щоб кожна людина і кожний орган суспільства, завжди маючи на увазі цю Декларацію, прагнули шляхом освіти сприяти поважанню цих прав і свобод і забезпеченню, шляхом національних і міжнародних прогресивних заходів, загального і ефективного визнання і здійснення їх як серед народів держав – членів Організації, так і серед народів територій, що перебувають під їх юрисдикцією.
⠀
⠀⠀Україна як держава-член Ради Європи 17 липня 1997 року ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, яка спрямована на захист широкого спектра громадянських та політичних прав, та запровадила ефективний механізм забезпечення права особи на індивідуальне звернення за захистом порушених прав до Європейського суду з прав людини.
Спираючись на міжнародно-правові стандарти, проголошені в Декларації, у 1996 році Верховна Рада України прийняла Конституцію України, в якій зазначено, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
⠀
⠀⠀Починаючи з 2014 року Україна продовжує стикатися із особливою жорстокістю та неповагою до прав людини, а також неповагою та міжнародно-правових актів у зв’язку з окупацією російською федерацією території Автономної Республіки Крим, агресією на сході України. Це потребує постійної уваги за дотриманням прав людини в цих умовах як з боку України так і міжнародних інституцій.
⠀
⠀⠀Напередодні цієї дати працівниками Вінницького районного відділу № 1 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області була організована та проведена інформаційна година для суб’єктів пробації з метою правової освіченості в умовах воєнного стану.
⠀
⠀⠀Особливе місце в системі засобів захисту прав, свобод та законних інтересів громадян посідає реалізація їх права на доступ до публічної інформації, але в умовах воєнного стану деякі конституційні права і свободи громадян можуть обмежуватися, зокрема й право на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації в будь-який спосіб.
⠀
⠀⠀Суб’єктам пробації старший інспектор відділу розповіла про права, які закріплені в положеннях Конституції України та у Законі «Про доступ до публічної інформації». Публічна інформація є відкритою, проте у випадках, визначених законом, доступ до неї не надається, якщо вона віднесена до інформації з обмеженим доступом. Варто звернути увагу, що Закон України «Про правовий режим воєнного стану» не передбачає прямої можливості встановлювати будь-які заборони чи обмеження щодо розгляду запитів чи оприлюднення публічної інформації (виняток щодо обов’язковості оприлюднення проектів рішень органів місцевого самоврядування). Але в умовах воєнного стану деякі конституційні права і свободи громадян можуть обмежуватися, зокрема й право на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації в будь-який спосіб.» – проінформувала старший інспектор відділу, підполковник внутрішньої служби Ольга Гончарук.
⠀
⠀⠀Додатково під час заходу старшим інстпектором відділу були розкриті питання щодо випадків коли можливе обмеження доступу до інформації, що саме повинен містити в собі запит на інформацію, строки розгляду запиту, як діяти у разі відмови та чи потрібно платити за отримання відповіді на запит публічної інформації.