Питання здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів передбачено:
- Законом України «Про автомобільний транспорт»;
- Законом України «Про дорожній рух»;
- Правилами дорожнього руху затвердженими постановою Кабінету Міністрів від 10 жовтня 2001 року (зі змінами);
- Постановою Кабінету Міністрів від 27 червня 2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування.
На сьогодні нормативними документами передбачено здійснення перевезення вантажів із загальною масою (разом з масою транспортного засобу) – не більше 40 т.
Для контейнеровозів – 44 т., для транспортних засобів, за встановленими Укравтодором та відповідними підрозділами МВС маршрутами до 46 т.
Крім того, вагові параметри контролюються і по навантаженню на вісі – для навантаження на одиночну вісь – 11 т., на здвоєну – 16 т., на строєну– 22 т.
Отже, з метою збереження автомобільних доріг загального користування, центральним органом виконавчої влади (Укртрансбезпекою), розпочато заходи щодо запобігання та недопущення руйнування автомобільних доріг загального користування, а саме , габаритно-ваговий контроль за допомогою пересувних габаритно-вагових комплексів.
На сьогоднішній день законодавством та іншими нормативно-правовими актами передбачено відповідальність за здійснення перевезень вантажів понад дозволених нормативів та нараховується плата за проїзд автомобільними дорогами. У разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:
до 10 % - нараховується у подвійному розмірі;
на 10-40% - нараховується у потрійному розмірі;
більш як на 40% - нараховується у п’ятикратному розмірі.
За проїзд без дозвільних документів транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують нормативні,передбачений адміністративний штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Тому просимо сільгосптоваровиробників та інших перевізників, які перевозять вантажі, дотримуватись вимог чинного законодавства України.