В навчальних закладах Вінницького району успішно реалізовується проект «Зелена школа». Його учасники сортують сміття та заробляють на ньому. Про ці та інші успішно реалізовані еколого-натуралістичні проекти в закладах освіти Вінницького району йшлося на обласному семінарі-практикумі, який відбувся 15 листопада у навчально-виховному комплексі села Мізяківські Хутори.
Захід відкрили директор Вінницької обласної станції юннатів Ольга Драгомирецька, начальник відділу освіти Вінницької райдержадміністрації Світлана Томусяк, директор районного освітянського методичного центру Олена Наскальна, директор НВК Мізяківських Хуторів Оксана Гавура. У НВК навчається 212 дітей, 50 з яких дошкільнята. В 2010 році заклад обрав екологічний профіль. Головним ініціатором і рушієм проекту «Зелена школа» є методист КУ «ВРМЦЗО» ВРР Лариса Степанець. Вона нагадала, що в Україні 95 % сміття не переробляється. Водночас 60 % мешканців приватних будинків нашої країни не мають змогли його вивозити. Ідея проекту «Зелена школа» полягає в тому, щоб діти сортували сміття не лише в навчальному закладі, але й вдома та приносили його до школи.
« Є угода із підприємством, яке вивозить сміття з навчальних закладів району і платить учням за вторинну сировину. Частину зароблених коштів витрачаємо школярам на грамоти і подарунки, решту на потреби навчального закладу,»- каже Лариса Степанець. Щоб оцінити особистий внесок у проект кожного школяра, здане ним сміття зважують. Існують коефіцієнти, в залежності від типу зданої сировини. Також оцінується робота кожного класу. Після обрахунку результатів кращих школярів, які брали участь в акції, на урочистій лінійці нагороджують цінними подарунками і грамотами, решту сувенірами. На іншу половину суми для школи придбали тенісні столи, спортивний інвентар, м'ясорубку для їдальні. Безумовно, для запуску проекту «Зелена школа» потрібні початкові кошти. Зокрема, для купівлі контейнерів для роздільного збору сміття, агітаційно-інформаційної роботи. У школі Мізяківських Хуторів вирішили це за допомогою виграних грантів. Також Лариса Степанець звернула увагу, що школи Вінницького району успішно беруть участь в інших Всеукраїнських екологічних проектах. Переможці проекту «Компола», який відбувається за підтримки Міністерства освіти і екології, безкоштовно отримують компостери для органічного сміття. Серед них й НВК Мізяківських Хуторів. А призер проекту «Кліматичні краплі», команда Стадницької школи, отримала право на безкоштовну участь у міжнародній конференції зі зміни клімату у Польщі. Проект «Зелена школа» відбувається за підтримки громадської організації «Наше Поділля». Її представник Марія Юзькова розповіла про допомогу у реалізації й інших природоохоронних ініціатив.
Родзинкою семінару став тренінг «Папір, пластик, скло чи все одно?» Керівники станцій юннатів, природоохоронних гуртків та методисти дізналися там багато цікавого. Приміром, які речі в Україні взагалі не утилізуються, а за утилізацію яких маєте сплатити ви самі. Або ж що кришки від пластикових пляшок варто здавати окремо, бо вони зроблені з більш якісної сировини і тому є дорожчими. Всіх учасників заходу розбили на команди і дали їм кілька цікавих практичних завдань. Після розповіді фахівців, гостям запропонували квест та невеличке шоу на тему роздільного збору сміття, яке провели старшокласниці. Поруч відбувалася екологічна акція «Батарейку на цукерку!», яка дуже сподобалася малечі. Представники всієї Вінниччини побували на екскурсії на шкільній сортувальній станції і побачили роботу компостера для утилізації екологічних відходів. Для нього використовується спеціальна технологія, в якій допомагають каліфорнійські черв'яки. Наприкінці форуму своїм досвідом поділилися представники навчальних закладів Вінницького району, де успішно реалізовуються екологічні проекти. Спочатку дали слово координатору «Зеленої школи» у Стрижавці Людмилі Мазай. І недарма, адже проект зародився саме у цьому селищі! Як розповіла пані Мазай, в акції щодо сортування сміття беруть участь не всі школярі, а менше 50 %, за бажанням. Загалом з 2011 по 2018 роки вони заробили на смітті близько 52 тисяч гривень! Кращим учасникам проекту вручають навушники, флешки, м'ячі. На решту коштів придбали тенісні столи, приладдя для кабінетів географії і трудового навчання. Цей позитивний досвід навіть спонукав відкрити у центрі Стрижавки вторинний пункт для прийому сировини.
Директор Стадницької школи Тетяна Черниш наголосила, що її навчальний заклад активно долучається до двох екологічних проектів «Зелена школа» та «Кліматичні краплі». Серед іншого, учасники «Кліматичних крапель» мають знижки у магазинах, які є партнерами проекту. У проекті нараховуються бали за висадження дерев, сортування та компостування сміття, участь у масових велозаїздах. Все це рахується через мобільні додатки, інформує Тетяна Черниш. Тим часом юннати з Бохоників та їхні керівники планують відкрити природничо-екологічний центр у селі Долина. Його облаштують біля двох сільських ставків, які попередньо почистять. До комплексу входитимуть бесідка на воді та дитячі майданчики.