⠀⠀10.05.2022 р. Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову №581 «Про внесення змін до Порядку створення та діяльності сім'ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сiм'ї патронатного вихователя» якою забезпечується під час воєнного стану безпека дітей, влаштованих під патронат, та дітей, які в перiод воєнних дій залишились без батьківського піклування і потребують захисту та забезпечення права на догляд, виховання в безпечному та сприятливому сімейному середовищі.
⠀
⠀⠀Відтепер:
⠀
• дозволено влаштовувати до сім'ї патронатного вихователя дітей, які не є рідними братами та сестрами або не виховувались в одній сім'ї;
• визначено строк перебування дитини у патронатній сім'ї з урахуванням обставин надзвичайного або воєнного стану;
• визначено механізм переміщення сім'ї патронатного вихователя разом з дитиною у разі надзвичайного або воєнного стану;
• визначено умови, за яких дія договору про патронат припиняється, та встановлено підстави для продовження дії договору про патронат;
• наділено сiльських, селищних, міських голів повноваженнями видавати розпорядження про тимчасову організацію роботи сім'ї патронатного вихователя в умовах, коли орган опіки та піклування не має можливостi виконувати свої функції за поданням служби у справах дітей.
⠀
⠀⠀Зазначенi змiни спрямовані на спрощення влаштування та перебування дітей в патронатні сім'ї у період запровадження в Україні надзвичайного або воєнного стану.
⠀
⠀⠀Що ж таке патронат? Патронат над дитиною - це професійна комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, потребує захисту, у сім'ї патронатного вихователя та одночасне надання фахівцями соціальної сфери iнтенсивних підтримуючих послуг сім'ї дитини для відновлення її здорового функціонування.
⠀
⠀⠀Сімейний патронат допомагає дітям, чиï батьки деякий час не можуть опікуватися ними в силу рiзних життєвих обставин. Бувають випадки, коли через недбалість або жорстоке поводження дітям загрожує небезпека. Інколи у дітей хворіють або помирають батьки й за ними нікому доглядати. Трапляється й так, що дітей залишають у пологових будинках ще при народженні і доки триває вирiшення питань з «відмовою» мами, немовлята безпомічно чекають своєї долі на самоті у лікарняній палаті. У таких випадках їх на певний час беруть на виховання професійні патронатні сім'ї.
⠀
⠀⠀Патронатна сім'я - це тимчасова сім'я для дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах, що має мінімізувати травматизацію дитини, коли її забирають від батьків. Тобто, такі діти не будуть попадати в інтернатні заклади, а перебуватимуть в спеціально підготовленій сім'ї, де про них турбуватимуться, забезпечать догляд та реабілітацію.
⠀
⠀⠀На території Вінницького району проживає одна патронатна сім'я (Погребищенська міська територіальна громада), в якій виховується четверо дітей однієї родинної групи, що опинилися у складних життєвих обставинах та патронатна сім'я на утриманні якої перебуває четверо дітей, які перемістилися на територію Сутисківської селищної територiальної громади з Донецької області.
⠀
⠀⠀Станом на 01.06 2022 року на обліку служб у справах дітей сільських, селищних, міських рад Вінницького району перебуває 190 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, з них: 185 дітей – батьки яких ухиляються від виконання своїх батьківських обов’язків та 5 дітей – які постраждали від жорсткого поводження в сім'ї.
⠀
⠀⠀Протягом відповідного періоду 2022 року службами у справах дітей району організовано та проведено 152 рейди «Неблагополучна сім'я». За наслідками проведеної роботи, за неналежне виконання батьківських обов'язків або ухилення від виконання батьківських обов'язків, службами у справах дітей району винесено 151 попередження батькам, ініційовано 11 притягнень до адміністративної відповідальності батьків згідно ч.1 ст.184 КУпАП. 121 сім'я перебуває під соціальним супроводом. Проводиться робота щодо позбавлення батьківських прав 6 батьків відповідно 10 дітей.
⠀
⠀⠀Надання допомоги дітям, які перебувають у складних обставинах є одним з пріоритетних напрямів роботи районних державних(військових) адміністрацій, сiльських, селищних, міських рад, зокрема служб у справах дітей, адже найкращий спосіб захистити дитину - це підтримати її рідну сім'ю, а особливо захистити дитину під час воєнного стану.