Голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, консультант з вакцинації проти COVID-19 у спільних зі Світовим банком проєктах МОЗ України Федір Лапій під час спільної пресконференції із заступником міністра охорони здоров'я – головним державним санітарним лікарем України Ігорем Кузіним розповів про важливість вакцинації у боротьбі з постковідним інсультом та інфарктом.
«Якби коронавірусна інфекція не вкладала на лікарняні ліжка по чотири тисячі людей на тиждень і не забирала по 100 життів, на неї можна було би звертати менше уваги. Крім того, відомо про віддалені наслідки COVID-19, такі як інсульти та інфаркти після перенесеної хвороби. Вони впливають на загальне зростання надлишкової смертності, хоч ці випадки не потрапляють в офіційну статистику як такі, що спричинені коронавірусом», - зазначає Федір Лапій.
Він додав, що у світі з’являється все більше наукових підтверджень того, що вакцинація проти COVID-19 захищає не лише від тяжкого перебігу хвороби та смерті, а й від пролонгованих наслідків для здоров’я людини, яка перехворіла.
Також під час виступу імунолог наголосив, що за роки пандемії суспільство змогло подолати деякі психологічні бар’єри. Знизилась стійка демонізація вакцинації і стало зрозумілим, що щеплення безпечні й ефективні.
«Ми подолали міф, що робити вакцину можна лише здоровим людям. Навпаки, вакцинації першочергово потребують ті, хто має хронічні захворювання. І особливо ті, хто старші за 60 років, бо вони хворіють на COVID-19 важче. Окрема історія – щеплення вагітних, яка сьогодні не сприймається так гостро, як п’ятнадцять років тому. Сформувалась нова культура, зокрема й серед медичних працівників», - підкреслює Федір Лапій.