Під керівництвом заступника голови Вінницької районної державної адміністрації Олега Бегуса проведено засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми.
На засіданні Ради було розглянуто наступні питання:
- Зміни в складі Міжвідомчої Ради та законодавстві щодо домашнього насильства.
- Ключові положення нового законодавства у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.
- Робота мобільних бригад допомоги постраждалим від насильства.
- Особи, які постраждали від домашнього насильства, як суб’єкти права на безоплатну вторинну правову допомогу.
Розпочинаючи роботу зібрання Олег Бегус зазначив: «Наприкінці минулого року було прийнято два нових закони, які допоможуть комплексно вирішувати проблему домашнього насильства. Зараз Міністерство соціальної політики координує роботу по напрацюванню положень, які покроково прописують хто що робить у таких випадках - шкільний психолог, лікар, поліцейський, соціальний працівник, працівник системи безоплатної правової допомоги. Насправді ми разом змінюємо філософію. Довгі роки проблема домашнього насильства залишалася бідою за зачиненими дверима. Але зараз це стає питанням державного рівня.»
Досвід показує, що проблему не можна вирішити лише зусиллями якогось одного відомства. Потрібно працювати разом. Тому, склад Міжвідомчої ради набагато розширився. До складу ввійшли органи національної поліції, управління праці та соціального захисту населення, безоплатна правова допомога, служба у справах дітей, заклади охорони здоров’я, освіти, культури, районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, центр зайнятості.
В реальному житті постраждалі члени сім’ї та діти частіше залишались сам на сам із домашнім терором. Минулий рік став переломним у питаннях прав людини не лише в Україні, а й у всьому світі. Слова "фемінізм" та "насильство" стали найбільш запитуваними у пошукових інтернет-системах. Намагаючись вирішити проблему домашнього насильства, у грудні 2017 року Верховна Рада ухвалила Закон "Про запобігання та протидію домашньому насильству", в якому запропоновано новий підхід (із використанням європейських стандартів) до боротьби з цим негативним явищем у суспільстві.
Новий закон набув чинності з 7 січня 2018 року. Що ж змінилося прокоментувала Наталія Войтюк головний спеціаліст у справах сім’ї та молоді управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації: «Під домашнім насильством тепер розуміється будь-яка дія фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, а також погрози вчинення таких діянь. Постраждалими визнаються особи, незалежно від того, чи проживають вони спільно зі своїми кривдниками, чи ні (наречені, подружжя, колишнє подружжя, мати, батько, діти, їх батьки, брати, сестри, нерідні батьки, опікуни, піклувальники, їхні діти, прийомні діти, діти-вихованці, інші родичі до двоюрідного ступеню зв’язку, особи, які спільно проживали або проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі, їх діти та батьки) та особи, які проживають разом (будь-які інші родичі, люди, які пов’язані спільним побутом, мають спільні права та обов’язки).
Постраждалою дитиною визнається не лише та, яка зазнала домашнього насильства, а й свідок (очевидець) такого насильства.
У разі вчинення будь-якого виду домашнього насильства постраждалі мають право звернутися із відповідною заявою (повідомленням) як до органів поліції за місцем свого проживання (перебування), так і до виконавчих комітетів сільських і селищних рад, органів опіки та піклування, навчальних закладів (якщо постраждалі — діти), установ охорони здоров’я. Аби отримати захист, достатньо звернутися до будь-якого з цих органів.»
Можна повідомити про насильство і через кол-центр з питань запобігання та протидії домашньому насильству — державну установу, територіальні підрозділи якої планується відкрити у кожному регіоні. Державний кол-центр поки у процесі створення і громадяни можуть користуватися гарячими лініями громадської організації "Ла-Страда Україна".
Постраждалі мають право одразу або в подальшому звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника, а також скористатися правом на безоплатну послугу адвокатів Центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а за подання таких заяв до суду — судовий збір не сплачується.
Усі факти домашнього насильства, інформація про кривдника (незалежно від його згоди), а також про постраждалих (за їхньою згодою) вносяться до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
Власне відповідальність кривдника за вчинення домашнього насильства наразі передбачена у Кодексі України про адміністративні правопорушення. Закон, який запроваджує кримінальну відповідальність за домашнє насильство (№2227-19), теж ухвалений парламентом у грудні минулого року, але набуде чинності лише через рік - 11 січня 2019 року. Зокрема, почне діяти кримінальна відповідальність за вчинення систематичного домашнього насильства, що передбачатиме покарання у вигляді позбавлення волі строком до 2 років.
Також, під час засідання обговорено дієвий механізм взаємодії членів Міжвідомчої ради Вінницького району. Важливою подією стало відкриття притулку для жертв домашнього насильства і насильства за ознакою статі. Вінниччина стала сьомим регіоном, де такі притулки вже існують.
З 24 листопада 2017 року Національна "гаряча" лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації почала працювати за новим номером!
Короткий номер 386 змінюється на загальноєвропейський номер 116 123.
Номер 0 800 500 335 функціонує, як і раніше.
Номер 0 800 750 475 – у Вінницькій області.
Лінія продовжує працювати цілодобово, анонімно, конфіденційно та безкоштовно!