Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук під час Першого юридичного форуму «ЄС — Східне партнерство» зосередив увагу на належному покаранні для осіб, які здійснюють збройну агресію проти України, вчиняють воєнні злочини та злочини проти людяності, геноцид українського народу.
Спікер Парламенту України поінформував, що з цього питання ведеться робота щонайменше в чотирьох напрямах. По-перше, це звернення до Європейського суду з прав людини, який уже постановив наказати уряду росії утримуватися від військових нападів на цивільне населення та цивільні об’єкти. По-друге, Міжнародний суд ООН наказав рф негайно зупинити військові операції, які вона розпочала на території України 24 лютого 2022 року.
«По-третє, Україна стала першою країною, де міжнародне розслідування розпочалося ще до закінчення воєнних дій. Уже відомо, що прокурор Міжнародного кримінального суду (далі — МКС) Карім Хан направив до України групу з 42 слідчих, судово-медичних експертів та допоміжного персоналу для просування розслідувань злочинів, які підпадають під юрисдикцію суду. Це наймасштабніша місія прокурора МКС із моменту його створення», — відзначив Руслан Стефанчук.
За його словами, Карім Хан і генеральні прокурори Литви, Польщі та України підписали угоду про першу в історії участь і приєднання Офісу прокурора МКС до спільної слідчої групи. Четвертий напрям — це активна робота над створенням окремого міжнародного трибуналу для покарання російських політичних діячів і воєначальників.
«Нещодавно Європарламент ухвалив резолюцію, у якій просить ЄС підтримати створення спеціального міжнародного трибуналу для покарання за злочин агресії проти України, щодо якого МКС не має юрисдикції. Ну і звісно ж ми активно використовуємо можливості національного судочинства щодо переслідування воєнних злочинців», — розповів Голова Верховної Ради України.
Руслан Стефанчук нагадав, що 23 травня Солом’янський районний суд Києва засудив до довічного ув’язнення російського військового Вадима Шишимаріна за вбивство мирного жителя в Сумській області.