25 травня в режимі онлайн відбувся круглий стіл з питань дотримання прав жінок з інвалідністю та гендерної рівності у Вінницькій області.
Організатори – громадська організація «Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» спільно з громадською спілкою «ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України» та центром реабілітації «Обрій» за підтримки Українського Жіночого Фонду та фінансування Уряду Канади.
У заході взяли участь Перший заступник Голови ОДА Наталя Заболотна, заступник Голови Вінницької РДА, депутат Вінницької обласної ради Тетяна Каменщук, представники Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, жінки з інвалідністю, матері дітей з інвалідністю та представники інститутів громадянського суспільства людей з інвалідністю Вінницької області, які поділись досвідом забезпечення гендерної рівності у регіоні.
Учасники круглого столу обговорили приклади позитивних змін, що відбулись у забезпеченні прав жінок з інвалідністю на регіональному та всеукраїнському рівнях; бар’єри, які заважають повноцінній реалізації прав жінок з інвалідністю в Україні; наявного рівня забезпечення участі жінок з інвалідністю у процесах прийняття рішень, які їх стосуються; проблематики повноцінної реалізації прав жінками з інвалідністю у контексті пандемії.
Звертаючись до учасників, Перший заступник Голови ОДА Наталя Заболотна підкреслила важливість питання забезпечення прав жінок з інвалідністю, а також навела позитивні приклади осіб з інвалідністю в Департаменті соціальної та молодіжної політики ОДА і обласному молодіжному центрі «Квадрат».
Посадовиця наголосила на важливості трудової зайнятості для жінок з інвалідністю, значення доступності медичних, освітніх і соціальних послуг для людей з інвалідністю.
«Територіальні громади мають бути особливо уважними до проблем людей з інвалідністю, оскільки саме в громадах проживають ці люди, там вони отримують необхідні послуги», – зазначила Наталя Заболотна.
За її словами, жінки з інвалідністю – це група, яка зазнає різного ступеня дискримінації та стикається з багатьма системними бар’єрами у здійсненні своїх політичних прав та повноважень через свою стать та інвалідність. Ці бар’єри можуть носити юридичний, фізичний та поведінковий характер.
Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю 2006 року, яка включає гендерну рівність як базовий принцип, визнає, що «інвалідність – це поняття, яке еволюціонує, і що інвалідність є результатом взаємодії, яка відбувається між людьми, які мають порушення здоров’я, і відносницькими та середовищними бар’єрами і яка заважає їхній повній та ефективній участі в житті суспільства нарівні з іншими».
Результати круглого столу та пропозиції передані Народній депутатці України, представниці Комітету Верховної Ради з питань молоді та спорту, голові підкомітету з питань державної молодіжної політики Ірині Борзовій з метою внесення змін до діючої законодавчої бази з зазначених питань.
Намічені основні дії у напрямку покращення соціальних послуг для жінок з інвалідністю та матерів дітей з інвалідністю.
Базовими є оновлення соціального паспорту всіх громад Вінницького району та створення спільного плану дій із залученням профільних громадських організацій.