Щороку кампанія Всесвітнього дня боротьби з діабетом фокусується на спеціальній темі, яка триває один або кілька років: можливий доступ до медичної допомоги – якщо не зараз, тоді коли?
- Мільйони людей з діабетом в усьому світі не мають доступу до медичної допомоги.
- Люди з діабетом потребують постійного догляду та підтримки для контролю їх стану та уникнення ускладнень
Ми не можемо більше чекати:
- Ліки, технології, підтримка та допомога повинні бути доступними для усіх людей з діабетом, що потребують їх
- Уряди мають збільшити інвестиції на профілактику та медичну допомогу при діабеті
Сторічний ювілей відкриття інсуліну показав унікальну можливість на здійснення значних змін для більш, ніж 460 мільйонів людей, які живуть з діабетом, і мільйонів людей, які мають ризик захворіти на нього.
У світі близько півмільярда людей живуть з цукровим діабетом. Без значних заходів щодо подолання глобального впливу цього стану, ми очікуємо, що протягом наступних 25 років їхня кількість зросте до понад 700 мільйонів. Цукровий діабет є серйозним, потенційно виснажливим та небезпечним для життя неінфекційним захворюванням, яке може мати серйозний вплив на окремих людей та їх сім’ї, а також на системи охорони здоров’я та національну економіку. Особливо це стосується країн з низьким та середнім рівнем доходу, де проживають майже чотири з п'яти (79%) усіх людей, які зараз живуть з діабетом.
За підрахунками, приблизно половина людей, які живуть з діабетом, залишаються недіагностованими. При відсутності лікування інсуліном, діабет 1 типу закінчується фатально.
Коли люди з діабетом 2 типу не лікуються або не отримують достатньої підтримки, вони ризикують отримати серйозні та небезпечні для життя ускладнення, такі як інфаркт, інсульт, ниркова недостатність, сліпота та ампутація нижніх кінцівок. Багатьом буде поставлений діагноз цукровий діабет 2 типу, оскільки вони потрапляють у клінічне середовище зі значною наявною проблемою, не знаючи, що ця проблема була викликана діабетом.
У багатьох випадках, якщо цукровий діабет виявляється завчасно, хворі люди цілком можуть запобігти виникненню серйозних проблем або принаймні відкласти їх виникнення. Потрібно докласти більше зусиль для профілактики діабету 2 типу у людей з високим ризиком розвитку захворювання, і потрібно докласти більше зусиль для ранньої діагностики всіх форм діабету та запобігання його ускладнень.
Ми переживаємо надзвичайно важкі часи, коли люди з діабетом стикаються з додатковою великою загрозою для здоров’я. На жаль, ми побачили, що люди, які живуть з діабетом, можуть бути більш схильні до найгірших ускладнень Covid-19. Докази свідчать про те, що смертність є значно вищою серед людей з такими захворюваннями, як цукровий діабет. Особливо це стосується людей похилого віку (приблизно одна людина з п’яти старша 65 років хворіє на цукровий діабет) і коли діабет не контролюється.
Ми поділяємо занепокоєння серед багатьох колег, що поточна ситуація може призвести до зростання ускладнень діабету протягом найближчих років. Більше того, ми повинні бути напоготові, що спадщина пандемії призведе до того, що ресурси та увага будуть зосереджені на інфекційних захворюваннях на шкоду всім неінфекційним хворобам, включаючи цукровий діабет.
За нинішніх умов глобальна діабетична спільнота має об’єднатися та підвищити свою роль, аби переконатися, що цукровий діабет, провідна причина глобальної інвалідності та смертності, отримує необхідну увагу. Якщо коли-небудь був би час, аби зосередити увагу на цукровому діабеті, цей час саме зараз.
Найближчі роки дають можливість підвищити обізнаність про цукровий діабет до безпрецедентного рівня, оскільки наступає низка ключових дат, пов’язаних із відкриттям інсуліну. Хоча ці історичні події врятували та покращили життя мільйонам хворих на цукровий діабет, важливо нагадати собі, що інсулін все ще залишається недоступним для багатьох, хто його потребує.
Забезпечення універсального доступу до інсуліну для всіх, хто цього потребує, залишається глобальною проблемою. Перешкоди для доступу та доступності є незліченними та складними, що відображає численні етапи виробництва, розповсюдження та ціноутворення, а також інфраструктуру, необхідну для забезпечення належного та безпечного використання інсуліну.
Глобальна діабетична спільнота володіє чисельністю, впливом та рішучістю досягти значних змін. Ми повинні прийняти виклик. Ми зобов’язані цим мільйонам сімей, які постраждали від діабету, і ми зобов’язані спадщині Бантінга та Беста. Разом ми повинні вирішити болюче питання на вустах багатьох, хто, можливо, не зможе задати собі це питання: "як довго?"
Факти про діабет:
- У 2019 році 463 мільйони дорослих (1 з 11) жили з діабетом. До 2030 року кількість людей, які живуть з діабетом, зросте до 578 мільйонів.
- 1 з 2 дорослих з діабетом залишається недіагностованим (232 мільйони). Більшість із них страждають на діабет 2 типу.
- Більше 3 з 4 хворих на цукровий діабет живуть у країнах з низьким та середнім рівнем доходу.
- На 1 з 6 живонароджених (20 мільйонів) впливає високий рівень глюкози в крові (гіперглікемія) під час вагітності.
- Дві третини хворих на цукровий діабет живуть у містах, а три чверті - працездатного віку.
- 1 з 5 хворих на цукровий діабет (136 мільйонів) старше 65 років.
- Діабет спричинив 4,2 мільйона смертей у 2019 році.
- У 2019 році на цукровий діабет було витрачено щонайменше 760 мільярдів доларів США на охорону здоров’я - 10% від загальної суми витрат на охорону здоров’я.
У Вінниці та області до Всесвітнього дня діабету – 14 листопада заплановані наступні заходи:
- Флеш-моб «Блакитне коло об’єднує» – 14.11.2021 р. о 10.00 на Європейській площі.
- Скринінг населення на раннє виявлення цукрового діабету – 14.11.2021 10:00-13:00 на Європейській площі
- Та інші заходи, які будуть проводити КНП «Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр Вінницької обласної Ради», ГО «Вінницька обласна асоціація ендокринологів», ГО «Вінницька обласна асоціація громадян хворих цукровим діабетом «БЛАГОВІСТ»», за підтримки інших громадських об’єднань.