«Зараз на перший план виходять дві базові проблеми ,- зазначив Валерій Коровій - введення в дію з 1 січня 2018 року п.32 Закону України « Про відходи», яким забороняється захоронення необроблених побутових відходів та питання водозбереження. Ці дві важливі проблеми будемо сьогодні обговорювати, щоб разом напрацювати концепцію і крок за кроком прямувати у напрямку їх вирішення».
Про виконання в області положень Закону України «Про відходи» доповідав заступник голови обласної державної адміністрації Василь Броварник.
У своїй презентації посадовець провів аналіз готовності населених пунктів області до роздільного збору ТПВ, його переробки та захоронення рештків:
«Щорічно у Вінницькій області збирається та захоронюється на полігонах (сміттєзвалищах) понад 1,2-1,4 млн. м³ відходів. Відповідно до звітних даних 2016 року, найбільший річний обсяг захоронених відходів припадає на місто Вінницю та становить 674 тис. м³, середній річний показник по районах області становить 17-20 тис. м³. Загальна кількість діючих полігонів (сміттєзвалищ) -784, в більшості випадків вони не відповідають нормативним вимогам. Переважна більшість діючих сміттєзвалищ це сільські сміттєзвалища, обладнані без проектів, потребують поновлення обваловки, захисних лісонасаджень, під’їзних шляхів, тощо. Утримання сміттєзвалищ здійснюється з порушенням технології захоронення відходів та вимог екологічної та пожежної безпеки»,- зазначив Василь Броварник.
Заступник голови ОДА запевнив, що як показує практика, на рекультивацію та пересипку сміттєзвалищ потреба в коштах становить не більше 300 тис. грн., що в умовах децентралізації і збільшення доходів місцевих бюджетів ( на даний час перевиконання місцевих бюджетів становить 5-6 млн. грн.) є абсолютно підйомною сумою для більшості населених пунктів, важливо мати бажання це зробити.
Василь Броварник відзначив, що за останній період роботи з рекультивації
діючих сміттєзвалищ проведено на Вінницькому , Козятинському, Тульчинському та Погребищенському міських полігонах. Наявна діюча сміттєсортувальна станція в місті Вінниці, завершене будівництво сміттєсортувального комплексу на новозбудованому полігоні смт. Муровані Курилівці , облаштовано приватним інвестором сміттєсортувальну лінію в м. Гнівань Тиврівського району, завершується будівництво сміттєсортувальних станцій в містах Бар та Калинівка , розпочато реалізацію проектів з облаштування сміттєсортувальних ліній в містах Хмільник, Козятин та Іллінці.
«Це та мала частина роботи, що вже завершена. У перспективі ж – кожен район повинен мати районний сміттєсортувальний комплекс, а також працювати над економічно обґрунтованими тарифами на вивіз , сортування та переробку сміття»,- зазначив посадовець.
Підсумовуючи дане питання, голова ОДА Валерій Коровій підкреслив,що обласна державна адміністрація готова підставити плече місцевим громадам у такій важливій справі загальнодержавного значення і забезпечити фінансування з обласного бюджету у співвідношенні 75% до 25%.
Після наради усі її учасники ознайомились із полігоном твердих побутових відходів та сміттєсортувальною станцією у селищі Муровані Курилівці.