35 років минає з дня, коли 26 квітня о 1 год. 23 хв. 40 сек. на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції стався вибух, який сколихнув увесь світ. Це була екологічна катастрофа світового масштабу, що позначилася на природному середовищі і здоров’ї людей.
Саме цій трагічній події та вшануванню її ліквідаторів приурочена дана виставка, презентація якої відбудеться 23 квітня об 11:00 в малій виставковій залі музею.
На виставці «Чорнобильська трагедія. Післямова…» представлені матеріали із фондової колекції музею, що висвітлюють ці події. Їх основу складають матеріали, надані вінничанами-ліквідаторами – це фотоматеріали, відзняті на території ЧАЕС та в зоні відчуження у 1980-х рр., особисті речі ліквідаторів, прилади для вимірювання рівня радіації, книги, буклети, документи.
Особливу цінність становлять матеріали, передані в останні роки ліквідатором, головою міської організації «Союз Чорнобиль України» Михайлом Ястремським, з-поміж них понад 30 світлин, відзнятих в забрудненій зоні та фотоапарат, яким було зроблено ці фото.
Експонуються понад 50 світлин, переданих ліквідатором Валерієм Проценком, на яких відображено проведення будівельних робіт на дорозі Чорнобиль – Зелений Мис працівниками тресту «Вінницяшляхбуд».
На виставці також представлено експонати, передані родинами померлих ліквідаторів Миколи Харченка, Валентина Стемпіня, Констянтина Сафронова, Валерія Струтинського та ін.
Останнє надходження до музею – комплекс, переданий обласною громадською організацією інвалідів «Союз Чорнобиль України»: дозиметри та комплект обмундирування. Також виставка розповідає про діяльність чорнобильських громадських організацій Вінниччини.
Виставка працюватиме до 16 травня. Матеріали виставки будуть представлені в майбутній експозиції «Музею Мужніх».
Довідково:
Майже 6000 вінничан брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Усі вони працювали як на об’єктах самої станції, так і в радіусі 30-ти кілометрів навколо неї, на забруднених територіях Київської та Житомирської областей. Понад 3000 осіб були призвані військкоматами області. Першими прийняли бій з невидимим ворогом пожежники, правоохоронці, військові.
З-поміж вінничан, які працювали на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, були працівники Державтоінспекції області, перша група з яких, у складі 25 осіб, виїхали з Вінниці до місця аварії в ніч з 1 на 2 травня 1986 р.
Відповідно до наказу МВС України для надання допомоги у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на 22 травня 1986 р. був сформований та вирушив до оперативно-режимної зони ЧАЕС зведений загін співробітників відділу пожежної охорони УВС, відділень та інспекцій Державного пожежного нагляду районного відділу внутрішніх справ районів області, воєнізованої пожежної охорони Вінниччини, а також штаб сил та засобів протипожежної служби.
Для дезактивації території був сформований хімбатальйон з військовозобов’язаних запасу, основним завданням якого було очищення території від шкідливих речовин. На забрудненій території також проводилися будівельні роботи, в яких брали участь вінничани. Зокрема, розширення дороги від Зеленого Мису до Чорнобиля проводили працівники тресту «Вінницяшляхбуд». Будівельні роботи виконували працівники управління механізації дорожнього будівництва № 6 та ШБУ № 18.
Самовіддано працювали й медики та їм, щонайстрашніше, заборонялося казати правду про справжню небезпеку.