В рамках робочого візиту 28 жовтня до Вінницької області, Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко, разом з Головою ОДА Сергієм Борзовим оглянули виставку-презентацію обладнання, технологій і матеріалів для садівничої та переробної галузей, розгорнуту в готельно-ресторанному комплексі «Гостевія» до VII-ї Міжнародної науково-практичної конференції «Технології та інновації: від землі - до готового продукту».
Сергій Борзов та Роман Лещенко також взяли участь у засіданні круглого столу «Підсумки садівничого сезону 2021 року. Державна підтримка галузей садівництва й переробки. Проблеми галузі та шляхи їх вирішення».
На початку засідання Голова ОДА ознайомив учасників круглого столу зі здобутками та проблемами аграрної галузі, зауваживши, що вона якраз є основною для області:
«Аграрний сектор розвиває наш регіон,- зазначив Сергій Борзов,- 8% - така частка виробництва продукції сільського господарства Вінницької області в загальнодержавному виробництві. Вінницька область є лідером серед регіонів України з виробництва цукрових буряків, картоплі, м’яса та молока. Входить до п’ятірки найбільших виробників зернових культур. Ми є потужним регіоном України з виробництва продукції садівництва, її переробки та вирощування посадкового матеріалу.Саме в нас сконцентровані найбільші площі продуктивних багаторічних насаджень. У сільськогосподарських підприємствах області виробляється майже третина плодово-ягідної продукції України».
Голова ОДА підкреслив, що у галузі садівництва та ягідництва в області працює понад 100 сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств. 24 тисячі гектарів займає площа продуктивних багаторічних насаджень, з них майже 9 тисяч гектарів - це високоінтенсивні сади.
Завдячуючи державній підтримці галузі площі під такими садами щороку збільшуються на 200-300 га. На Вінниччині інтенсивно розвивається горіхівництво та збільшуються площі під вирощування ягідних культур.
Окремо Голова ОДА торкнувся проблемних питань, що стосувались захисту сільгоспвиробників від несприятливих кліматичних умов та системи агрострахування.
«Користуючись нагодою, прошу Вас, шановний Романе Миколайовичу, запустити якнайшвидше державну програму зі здешевлення страхових платежів у сільському господарстві. Це дасть можливість мінімізувати ризики в сільськогосподарському виробництві, зокрема в садівництві»,- зазначив очільник регіону.
Сергій Борзов акцентував увагу на цьогорічних проблемах: урожайність яблукв області перевищує минулорічну на 25-30 відсотків, але через обмеженість ринків збуту ціна зменшилася майже у 2 рази.
«Для виходу з цієї ситуації необхідно акцентувати увагу на розширенні потужностей виробництва продукції з доданою вартістю, будівництві об’єктів для зберігання плодів та ягід, їх переробки та пошуку нових ринків збуту»,- зауважив голова ОДА.
Вже на сьогодні для зберігання плодово-ягідної продукції в області функціонує 62 плодосховища, в тому числі 33 з холодильним обладнанням. Загальна ємність плодосховищ становить понад 80 тис. тонн. В області працює 13 підприємств по переробці плодово-ягідної продукції, загальна потужність переробки до 500 тис. тонн за сезон.
Найбільші підприємства: ТОВ “Аграна Фрут Україна”, ТОВ “ПфанерБар”, ТОВ “Фруктона ”, ТОВ “Екосфера”.
Сергій Борзов побажав учасникам круглого столу успішного бізнесу та гарних фінансових результатів.
Свою чергою, Міністр агрополітики України Роман Лещенко у своєму виступі запевнив присутніх, що на рівні держави дедалі зростатиме підтримка сільгоспвиробників: «Що стосується законодавчої ініціативи, окремо будемо допрацьовувати механізми у питаннях по саджанцям, по експорту готової продукції»,- зазначив Міністр.
За його словами, враховуючи той факт, що 2021 рік в Україні є роком стратегічних реформувань, зокрема земельної реформи, дуже важливим було відновити Міністерство агропромислової політики (після обєднання у попередні роки із Мінекономіки).
«Сьогодні Мінагрополітики повноцінно працює, забезпечуючи державну підтримку як вже діючих, так і розпочатих програм. Найважливішим завданням було забезпечити перерозподіл державної підтримки для малих та середніх виробників. Відмовившись від концепції підтримки великих аграрних холдингів як це було у 2017-2019 і частково у 2020-му роках»,- підкреслив Роман Лещенко.- 4,5 млрд грн державних коштів розподілено на підтримку сільгоспмашинобудування, на компенсацію кредитної ставки,на підтримку фермерства та садівництва».
За словами високопосадовця, У 2020 році було на підтримку програм було спрямовано 290 млн грн., а на 2021 рік – вже 450 млн грн., при цьому, були виконані зобов’язання і здійснена компенсація по 2020 року по вже розпочатим проектам і по 2021 року системно втілюється програма підтримки. «Однак вже сьогодні бачимо, що запит на компенсацію обсягів реалізованих проектів є більшим ніж обсяг державної підтримки. Тож по залишкам поточного року буде здійснено перерозподіл коштів і вже на 2022 рік питання підтримки садівництва стане для нас пріоритетом. Це і створення робочих місць, якісно нової інфраструктури та забезпечення виходу якісної продукції, в т.ч. із експортними можливостями»,- зауважив Роман Лещенко.
Міністр також торкнувся у виступі аспектів ціноутворення та говорив про пріоритети державної підтримки сільгоспвиробників на 2022 рік.