14 грудня в Україні відзначають День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, що визначено Указом Президента України від 10 листопада 2006 року №945/2006.
Обрана дата була не випадково, адже саме цього дня, 35 років тому, відбулася здача в експлуатацію об’єкту «Укриття» – саркофагу, котрий забезпечив зберігання радіоактивних відходів на аварійному четвертому реакторі Чорнобильської АЕС.
Зруйнований реактор перестав бути джерелом радіоактивного забруднення навколишнього середовища.
Таким чином, цього дня було поставлено умовну крапку в боротьбі з чорнобильським лихом.
Чорнобильська катастрофа – найбільша за всю історію ядерної енергетики.
В житті українців Чорнобиль є раною болю і втрат. Масштаби лиха та важкість наслідків стали найтяжчими в історії нашої планети.
Героїзм ліквідаторів врятував мільйони життів, врятував світ.
Ціною свого життя і здоров’я, під великими дозами опромінення вони зупинили невидимого і дуже підступного ворога.
Статистика кількості постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС вражає своїми масштабами.
Нині на Вінниччині проживає понад 18 тисяч громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. Це 4091 учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, серед яких 1499 - з інвалідністю. 12 722 потерпілих від аварії, 1599 вінничанам встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та 9640 потерпілих дітей.
З нагоди Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у м. Вінниці та всіх населених пунктах Вінницької області проходять урочистості, тематичні виховні години, уроки пам’яті, церемонії покладання квітів до пам’ятних знаків жертвам Чорнобильської трагедії.
Катастрофа показала неймовірний дух, мужність та силу волі людей, мотивованих обов’язком, честю, відданістю своїм близьким та своїй Батьківщині.
Подвиг ліквідаторів неможливо переоцінити.
Їхній героїзм, патріотизм і професійна майстерність перевірені часом.