Сьогодні, 6 квітня, за дорученням Начальника обласної військової адміністрації Сергія Борзова, його перший заступник Наталя Заболотна провела нараду з головами територіальних громад області стосовно актуальних питань державної підтримки внутрішньо переміщених осіб та установ, де вони розміщуються.
Окремо акцентувалась увага на забезпеченні потреб внутрішньо переміщених осіб у громадах та взаємодії з міжнародними фондами у цьому напрямку.
Про правила перетину кордону для доставки гуманітарних вантажів водіями віком від 18 до 60 років проінформував учасників наради заступник Начальника обласної військової адміністрації Андрій Кавунець.
Звертаючись до учасників наради директор Департаменту соціальної політики ОВА Світлана Ярмоленко зазнчила, що для отримання компенсації особам, які безкоштовно розміщують внутрішньо переміщених осіб необхідно (постанова КМУ від 19.03.2022 №333):
- внести інформацію про наявне житло, доступне для розміщення внутрішньо переміщених осіб до веб-ресурсу «Прихисток» або надати таку інформацію до виконавчого комітету місцевої ради;
- не пізніше наступного дня після розміщення в своєму житлі внутрішньо переміщених осібподати заяву до виконавчого комітету, де зазначити дату поселення та дані людей, які розміщені; у разі зміни кількості осіб, які отримують розміщення подати інформацію про такі зміни;
- щомісячно до 5 числа подавати заяву до виконавчого комітету щодо кількості днів та кількості людей, які проживають за програмою.
Світлана Ярмоленко звернула увагу на те, що за цією програмою компенсація суб’єктам господарської діяльності не надається. Компенсацію можуть отримувати фізичні особи власники жилих приміщень.
Компенсація здійснюється з 22 березня 2022 року з дня введення в дію постанови КМУ «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістились у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово – комунальних послуг» від 19 березня 2022 року №333.
«Важливим питанням є як співвідносяться виплата компенсації з іншими виплатами внутрішньо переміщених осіб. Якщо внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу на проживання згідно постанови КМУ від 20.03.2022 №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», то власники житла, які безоплатно розмістили у себе таких можуть отримувати компенсацію передбачену вказаною вище постановою», - наголосила Світлана Ярмоленко.
Про порядок та умови надання компенсації місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану проінформувала начальник управління розвитку територій та інфраструктури Вінницької обласної військової адміністрації Марія Зонова.
Вона акцентувала увагу голів громад, що у порядку визначено чіткий і виключний перелік видів комунальних послуг, які підлягають відшкодуванню:
послуги з постачання теплової енергії (або теплової енергії як товарної продукції);
послуги з постачання гарячої води,
централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;
послуги з поводження з побутовими відходами або вивезення побутових відходів;
послуги з постачання та розподілу природного газу;
послуги з постачання та розподілу електричної енергії;
інші види енергоносіїв (дрова, пелети, вугілля тощо).
Також повідомила про те, як забезпечити відшкодування витрат на тверде паливо, яке було придбано заздалегідь, а у зв’язку з прибуттям переселенців, обсяги витрат його збільшились.
Наталя Заболотна наголосила на міжнародних програмах, які, наразі, впроваджуються на теренах Вінниччини і будуть працювати в громадах. Це програми підтримки внутрішньо- переміщених осіб як продуктові, так і грошові.
«Така розмова відбулась і підкріплена намірами про подальшу співпрацю з ЮНІСЕФ та УВКБ ООН», - запевнила Наталя Заболотна.
Підводячи підсумки наради Наталя Заболотна звернулась до голів громад з приводу уточнення і своєчасного заповнення онлайн таблиці відповідальними працівниками в контексті кількості ВПО, які, станом на зараз, перебувають в громадах, а також чітку реалістичну актуальну потребу в громаді.