Насильство у родині лишається однією з актуальних проблем українського суспільства. Держава – основний суб’єкт протидії насильству, тому органи державної влади прикладають максимум зусилля для формування у суспільстві неприйняття насильства, вживають необхідні заходи для його запобігання та створюють систему захисту жертв і подолання наслідків насильства. З метою протидії цьому ганебному явищу щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою.
Насильство щодо жінок та дітей є неприйнятним за будь-яких умов. Тому необхідно якомога більше привертати увагу громадськості до проблеми насильства щодо жінок та дітей, мобілізувати чоловіків та молодь на боротьбу з цим ганебним явищем.
Ситуація що склалася, потребує консолідації зусиль органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій для здійснення заходів щодо зміцнення сім’ї, попередження насильства в сім’ях та забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.
В Україні діє досить прогресивний закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», досі багато осіб є мало поінформованими та не знають, що робити у ситуації, коли вони є жертвами домашнього насильства.
Відповідальність за вчинення домашнього насильства передбачена КПКУ і передбачає можливість накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб. Повторне вчинення домашнього насильства тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.
Крім того, з початку 2019 року діє стаття 1261 Кримінального кодексу України, якою встановлена кримінальна відповідальність за домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи – у вигляді громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.
Куди звертатися по допомогу у випадку проявів насильства?
До дільничного інспектора поліції.
До уповноважених підрозділів органів Національної поліції України.
До відповідальних структурних підрозділів обласних чи районних держадміністрацій До відповідальних структурних підрозділів територіальних громад
До центрів надання соціальних послуг.
До громадських організацій, які надають допомогу постраждалим від насильства.
До центрів з надання безоплатної правової допомоги.
Спеціальні заходи протидії домашньому насильству:
Таких заходів є декілька, зокрема:
1) терміновий заборонний припис стосовно кривдника;
2) обмежувальний припис стосовно кривдника;
3) взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;
4) направлення кривдника на проходження програми для кривдників.
Жертви домашнього насильства мають право на отримання безкоштовного адвоката від держави для складення процесуальних документів та представництва інтересів у суді. Для цього особі слід звернутися до найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро та надати один з документів, який підтверджує факт потерпання особи від домашнього насильства.
Якщо Ви постраждали від домашнього насильства звертайтесь за телефонами «Лінії довіри» з попередження домашнього насильства та торгівлі людьми у Вінницькій області 0 - 800 – 75 – 04 - 75; , національна поліція України – 102, урядова гаряча лінія для постраждалих від домашнього насильства 15-47 (лінія працює цілодобово, дзвінки безкоштовні).
Насильство – це сміття, яке треба виносити з дому! Щасливе майбутнє кожної родини знаходиться в її руках. «Не мовчи! Ми допоможемо!».