Я, Ірина Тіміна, надаю консультаційну допомогу як психолог волонтер в Вінницькому районному відділі філії Державної установи «Центр пробації». Робота проводиться безкоштовно, в рамках особистої практики та допомоги людям. Рік тому, я працювала в службі у справах дітей Вінницької районної державної адміністрації. В мою роботу входило надавати консультаційну допомогу підліткам. Після ліквідації служби, не хотілось кидати своїй підопічних, тому я залишилась працювати на безоплатній основі волонтером у відділі пробації. У цій статті я розповім вам про особливості моєї роботи з умовно засудженими.
У таких людей зазвичай більше проблем, ніж в звичайної людини. Часто в них немає порозуміння з близькими, проблеми працевлаштування, низька соціалізація.
Як психолог, я намагаюсь надати підтримку людині, пояснити чому близькі люди його не розуміють, як краще розкрити і використати свій потенціал та посісти гідне місце в суспільстві, не зважаючи на вчинений нею проступок.
Люди, з якими я працювала, дійшли до того психологічного стану, що спричинення скоєння ними тих чи інших соціально-деструктивних дій, впливаючих на їх подальше майбутнє, пов’язаний не з абстрактними факторами, а з цілком конкретними.
Відсутність теплих стосунків у сім'ї, відсутність взаєморозуміння і підтримки батьків, відсутність нормальної освіти, відсутність порядних людей в оточенні, відсутність мотивації та сенсу в діяльності.
Приклад з практики. Я проводила консультацію з хлопцем, який вживав наркотики. Як відомо вживання наркотиків викликає хімічні зміни, що в результаті приводить до залежності. Але на психологічному рівні вживання наркотиків пов’язане із бажанням втекти з їх допомогою від реальності в світ ілюзій, в них він бачить єдиний спосіб вирішення своїх проблем. При проведенні консультацій виявилось, що у хлопця є проблеми у стосунках з матір’ю, що приводить до конфліктів, непорозумінь і втрати підтримки зі сторони сім’ї. Також виявлені проблеми в соціалізації та знаходження спільної мови з однолітками. Відсутня мотивація до навчання та втрата сенсу цієї діяльності. Всі ці фактори викликають тривогу, страх, депресивні та суїцидальні думки, підвищену вразливість, схильність до коливань настрою, слабкість критики, егоцентричну спрямованість, імпульсивність у прийнятті рішення.
Як бачимо, корінь проблеми з наркотиками криється у психологічному ядрі невирішених психологічних проблем. І так у кожному випадку. Проблема завжди знаходиться глибоко на психологічному рівні. Тому моїм завданням, як психолога, є допомога у вирішенні як уже існуючих психологічних проблем людини, так і зменшення негативного психологічного впливу на особистість під час відбування покарання не пов’язаного з позбавленням волі.
Навіть маленький результат моєї роботи, вже є досягненням. Якщо хоча б один день в тиждень людина відмовиться вживати алкоголь або наркотики для того, щоб зустрітися з психологом, це поступово приводить до усвідомлення своїх дій і переосмислення життя. Якщо людина зможе з моєю допомогою порозумітися з близькими в неї буде менше виникати думок про асоціальну поведінку.
Я намагатимусь і надалі підтримувати людей в таких складних життєвих обставинах. Робота відділів пробації в цьому напрямку дуже важлива. Підтримуючи одну людину, ми підтримуємо суспільство у цілому.