Про розвиток тваринництва, втілення проектів у галузі АПК та державну підтримку аграрного сектору йшлося 4 листопада на засіданні колегії обласної державної адміністрації.
Заступник Голови ОДА Сергій Здітовецький поінформував, що протягом січня-вересня 2021 року індекс виробництва продукції тваринництва склав 97,4%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. В тому числі це стосується сільськогосподарських підприємств, де індекс склав 99,9%, а також господарств населення – тут показник становить 90,2%.
«Зменшення виробництва тваринницької продукції пов’язане зі зменшенням поголів’я худоби, яке утримується в господарствах населення. Натомість, зростає питома вага тваринницької продукції, яка виробляється в сільськогосподарських підприємствах, в тому числі у фермерських», - прокоментував посадовець.
Під час колегії окрема увага була приділена питанню заробітної плати осіб, які працюють в галузі сільського господарства. Упродовж січня-серпня 2021 року середньомісячна зарплата одного штатного працівника в галузі становила понад 11 тис. грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року, цей показник зріс на 8,8% та складає 95,2% до середнього рівня оплати праці в економіці регіону.
У харчовій промисловості середньомісячна заробітна плата за цей період становила 15688 грн. У порівнянні з відповідним періодом 2020 року, показник зріс на 9,7 % та складає 131,3 % до середнього рівня оплати праці в економіці області.
Під час засідання Сергій Здітовецький поінформував про ключові кроки, спрямовані на розвиток малого аграрного підприємництва.
«Безперечно, пріоритетом для роботи органів влади області є створення умов для розвитку малого аграрного підприємництва в сільській місцевості. З цією метою в поточному році прийнята оновлена обласна Програма розвитку особистих селянських, фермерських господарств, кооперативного руху на селі та дорадництва на 2021-2025 роки, заходи якої стимулюють розвиток сімейних фермерських господарств, утримання ними поголів’я худоби. Так, в поточному році 82 фізичні особи отримали часткове відшкодування витрат на установку індивідуального доїння на загальну суму 347,5 тис. грн», - зауважив Сергій Здітовецький.
Крім цього, область активно долучилася до реалізації проєкту «Сімейні молочні ферми». Відповідні договори щодо участі в проєкті вже уклали 6 малих підприємств області.
Між іншим, на сьогодні 4 провідних сільськогосподарських підприємства та науковий заклад області беруть участь в проєкті «Українська мережа демонстраційних ферм «Демо-ферми», який реалізується за підтримки Програми USAID з аграрного та сільського розвитку спільно з Національною асоціацією сільськогосподарських дорадчих служб України.
Також в області реалізується Проєкт децентралізованого співробітництва міста Вінниці та Вінницької області із Французькою Республікою (регіон Бургундія). Він передбачає співпрацю за різними напрямами, зокрема, такими як: створення агрокластера та агрохабу у співпраці з французьким агрокластером VITAGORA, налагодження співпраці в управлінні водними ресурсами, вирощування органічної продукції тощо.
Заступник Голови ОДА Сергій Здітовецький також розповів про напрямки державної підтримки аграрного сектору у 2021 році.
«Зокрема, в рамках державної підтримки розвитку тваринництва 3 суб’єкти господарювання отримали спеціальну бюджетну дотацію за утримання кіз та вівцематок в сумі 280,5 тис. грн. або 83,5 % до нарахованої дотації. Кількість поголів’я, на яке нарахована дотація, складає 336 голів. Також для отримання спеціальної бюджетної дотації за приріст корів подали документи 15 суб’єктів господарювання, якими утримується 725 корів. Сума нарахованої дотації становить 21 млн. 750 тис. грн», - розповів посадовець.
Крім цього, наразі прийнято відомості на отримання дотації за бджолосім’ї від територіальних громад Вінницької області. Всього нараховується 2854 отримувачів дотації, сума нарахованої дотації складає 38 млн 744 тис. грн..
Це на 1027 отримувачів більше, ніж у 2020 році. Сума нарахованої дотації зросла на 15.6 млн. грн.
Також надається фінансова підтримка фермерським господарствам. Так, у рамках фінансової підтримки розвитку фермерських господарств для отримання бюджетної дотації за утримання корів подали документи 12 фермерських господарств, в т. ч. – 3 сімейних фермерських господарства, на загальну суму 1,6 млн. грн. Поголів’я, на яке нараховується дотація – 312 голів. Кошти вже перераховані на рахунки отримувачів. Порівняно з минулим роком, виплати по цьому напрямку збільшились вдвічі.
Також для отримання бюджетної субсидії на 1 га оброблюваних угідь до Вінницького відділення Українського фонду підтримки фермерських господарств подали документи 17 новостворених фермерських господарств на суму 1,4 млн. грн.
В Україні сільгоспвиробникам надається фінансова підтримка за різними напрямами. Зокрема, у середині жовтня для отримання фінансової підтримки щодо розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства подали документи 22 сільгосппідприємства області.
Також за 8 місяців 2021 року 371 сільськогосподарське підприємство області отримало часткову компенсацію вартості сільськогосподарської техніки на загальну суму 37 млн. грн. (за придбання 426 одиниць техніки та обладнання вітчизняного виробництва).
Триває робота і в напрямку фінансової підтримки заходів у галузі АПК шляхом здешевлення кредитів. За січень-серпень поточного року 267 сільгосппідприємствами області було отримано відшкодування відсоткової ставки на загальну суму 21,1 млн. грн.
Подача документів за окремим напрямками ще триває.
«Цьогоріч більше товаровиробників отримує державну допомогу, ніж в попередньому. Цьому сприяє позиція Уряду щодо спрощення процедур отримання сільськогосподарськими товаровиробниками державної підтримки та формування напрямків такої підтримки на середньо- та довготермінову перспективу. Поштовхом для розвитку малого та середнього бізнесу на селі має стати також відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення. Впевнений, що завдяки цим механізмам у комплексі з інноваційними рішеннями щодо розширення потужностей зі створення доданої вартості в сільському господарстві аграрний сектор Вінниччини буде і надалі локомотивом розвитку економіки області», – резюмував Сергій Здітовецький.