Вінничани беруть участь у IV регіональному Форумі «Реформа системи шкільного харчування». Нові стандарти та меню, сучасні технологічні процеси, роль громад і керівників закладів освіти в успішній реалізації реформи шкільного харчування, ефективний контроль і безпека - про це та багато іншого протягом 12-13 листопада 2021 року йде мова в межах четвертого регіонального форуму «Реформа системи шкільного харчування», що відбувається у м. Львів за підтримки першої леді України Олени Зеленської.
У вітальному слові Олена Зеленського підкреслила, що світ змінився і змінились підходи до шкільного харчування. За її словами, до повного перезавантаження системи шкільного харчування залишається півтора місяці. Головне завдання – повернути дітей до шкільної їдальні, щоб було і смачно, і корисно водночас.
У перший день до форуму долучились представники Вінницької області на чолі з першою заступницею Голови ОДА Наталею Заболотною. Загалом протягом двох днів форум відвідають учасники з дев’яти областей України.
За словами Наталі Заболотної, суть реформи шкільного харчування – безпечність та якість. Це те, що допоможе створити безпечне і здорове освітнє середовище, сприятиме кращій реалізації інтелектуального, фізичного, соціального та емоційного розвитку учнів, яких на Вінниччині доволі багато. У їдальнях 669 закладів загальної середньої освіти, в яких навчається понад 166,2 тис. учнів, наявні 49,9 тис. посадкових місць. Різними формами організації харчування охоплено всіх учнів, 66% з них – безкоштовно.
«Реформа системи шкільного харчування, ініційована першою леді, надзвичайно важлива, адже мова йде про найдорожче – здоров’я наших дітей. Держава, обласна державна адміністрація, вчителі, директори шкіл – усі беруть безпосередню участь у цьому процесі, бо від нього залежить майбутнє наших дітей. Ми починаємо змінювати культуру дитячого харчування. Впевнена, завдяки таким змінам, найближчим часом, вдасться цього досягнути!», – повідомила заступниця Голови ОДА.
Посадовиця підкреслила, що в Україні триває обов’язковий перехід на систему управління безпечністю харчових продуктів – НАССР. Ця система необхідна для зниження ризиків, які пов’язані з харчовими отруєннями споживачів, для удосконалення харчових продуктів та процесів їх виробництва, а не тільки для дотримання вимог законодавства. На Вінниччині 499 закладів загальної середньої освіти (75%) вже здійснили перехід та успішно користуються цією системою. Також 497 шкіл з 51 територіальної громади використовують оновлене меню з використанням страв з рецептурного збірника Євгена Клопотенка.
За словами Наталі Заболотної, від початку реформи системи шкільного харчування (2019-2021 роки) було досить багато позитивних змін. Так, капітально відремонтовано їдальні та харчоблоки 11 закладів загальної середньої освіти на загальну суму 12,2 млн грн. У 392 закладах оновлено посуд, кухонне та технологічне обладнання харчоблоків, системи очистки води.
Заступниця Голови ОДА повідомила, що у 2021 році буде модернізовано ще 16 харчоблоків в межах використання коштів субвенції державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію програми «Спроможна школа для кращих результатів» на загальну вартість більше 28 млн грн (23 млн грн – з державного бюджету та 5 млн грн – з місцевого).
Нагадаємо, захід відбувається в межах Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі за ініціативи Олени Зеленської та у співпраці Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства економіки, Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів і ГО
«Національна асоціація громадського харчування».
Варто зазначити, що під час форуму відбудеться презентація результатів Всеукраїнського дослідження «Знання, ставлення та практика щодо здорового харчування та реформи шкільного харчування серед дітей, батьків, управлінців та працівників закладів освіти». Дослідження організовано Дитячим Фондом ООН (ЮНІСЕФ), швейцарсько-українським проєктом DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», українсько-швейцарським проєктом «Діємо для здоров’я», дослідницькою компанією «Info Sapiens» за підтримки Посольства Швейцарії в Україні.
Крім того, передбачено дискусію зі спікерами у форматі запитань та відповідей.