Сьогодні, 10 вересня, у рамках міжнародної конференції «Ukraine Invest Talks: Vinnytsia» в області стартував VІІІ Міжнародний інвестиційний форум «Вінниччина – бізнес в центрі України»
Цей захід є інтерактивною платформою для інформування міжнародної та української інвестиційної спільноти щодо прогресу реформ і розвитку інвестиційного клімату Центральної України.
На початку заходу присутніх у режимі онлайн привітав міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов, зазначивши: «Інвестиції – це пріоритет українського Уряду та нашої держави загалом. Завдяки підтримці Верховної Ради України та Президента України Володимира Зеленського ми розблокували велику приватизацію. Закон «Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні», який в народі називають «законом про інвестнянь» вже зараз дає можливість готувати проекти на десятки мільярди гривень. Це реальні кроки для того, щоб місцеві громади та держава загалом в подальшому отримали динамічний розвиток».
Сьогодні до роботи форуму також долучилися онлайн представники з понад десяти зарубіжних країн.
Про Вінниччину як регіон успішних проектів розповів Голова обласної державної адміністрації Сергій Борзов.
Ознайомлюючи присутніх із ключовими фактами про регіон, очільник області підкреслив: «Проведення Міжнародного інвестиційного форуму – це знакова подія для Вінниччини! Розвиток держави, як і розвиток регіону, неможливий без інвестицій та нових технологій. На сьогодні Вінницька область є однією із найбільш перспективних, оскільки вона є розвиненим аграрно-промисловим, науково-виробничим та культурно-освітнім центром України Вигідне географічне розташування забезпечує формування торговельних відносин як з Європейським Союзом, так із країнами Азії. Так, відстань до кордону з ЄС становить лише 320 кілометрів, а до Одеського порту – 435. За коефіцієнтом транзитивності область займає перше місце в Україні. Крім цього, через Вінниччину проходять дві автомобільні магістралі міжнародного значення, які є частинами європейських транспортних коридорів - Е50 та Е583».
Голова обласної державної адміністрації також поінформував про реалізацію в рамках програми Президента України «Велике будівництво» інвестиційного проекту, який носить символічну назву - «дорога президентів».
Так, у надзвичайно короткий термін, протягом 90 днів, вдалося відремонтували 116 кілометрів дороги Немирів-Ямпіль.
У подальшому – спорудження мостового переходу через річку Дністер в районі міста Ямпіль (Україна) та Косеуць (район Сорока Республіки Молдова).
«Це дає можливість створити новий міжнародний маршрут, який стане найкоротшим шляхом з Прибалтики до Балкан - лінією столиць прибалтійських країн до Бухареста, Софії, Афін чи Стамбулу через Київ і Кишинів». – підкреслив Сергій Борзов.
Також важливою перевагою регіону є міжнародний аеропорт «Вінниця». Як повідомив очільник області, перший транш коштів на реконструкцію цього тижня уже надійшов з державного бюджету в розмірі 135 млн грн.
Після завершення реконструкції стане можливим обслуговування повітряних суден класу А320/В737-800 без обмежень, а пропускна здатність терміналу підвищиться до 550 пасажирів на годину.
«Враховуючи світові тенденції щодо переміщення міжнародними компаніями своїх виробничих потужностей з країн Азії до інших регіонів світу, це створює сприятливі умови для індустріальної релокації саме до Вінницької області», - зазначив Голова ОДА.
Під час інвестиційного форуму Сергій Борзов також ознайомив присутніх з ключовими результатами регіону в соціально-економічній галузі та сфері бізнесу.
Зокрема, минулого року Вінниччина увійшла до ТОП-5 регіонів України за легкістю ведення бізнесу, а інвестиційна активність, за версією рейтингово агентства«EuroRating», знаходиться на високому рівні.
Крім цього, за підсумками моніторингу соціально-економічного розвитку регіонів України, який проводить Мінрегіон України, область посіла 3 місце за 2020-й рік.
Важливо, що Вінницька область також входить і до п’ятірки лідерів на всеукраїнському рівні за показниками людського розвитку. Також регіон у ТОП-5 серед областей за кількістю адміністративних послуг, наданих через ЦНАПи, що свідчить про спрощення доступу до послуг, прозорість їх надання, в тому числі для бізнесу. А Вінницька обласна державна адміністрація є однією з обласних адміністрацій України, яка надає всі свої послуги виключно через прозорий офіс.
Голова обласної державної адміністрації також зазначив, що на сьогодні Вінниччина має один із найпотужніших у державі агропромислових комплексів.
«Родючі ґрунти, привабливі ціни на оренду землі, поступове відкриття ринку землі та формування земельного банку, конкурентна заробітна плата та кваліфікований працелюбний людський ресурс, зручна логістика, стале економічне зростання агросектору – все це дозволяє Вінниччині зберігати протягом останніх років лідируючі позиції в сільському господарстві серед регіонів України.
Область має найбільшу в Україні частку чорнозему - це унікальна концентрація високоякісних земельних ресурсів.
В області понад 2 мільйони гектарів сільськогосподарських угідь, з яких 1,7 мільйонів гектарів ріллі.
Якість земельних ресурсів області дозволяє отримувати урожайність пшениці на рівні 70 ц/га, кукурудзи – 100 ц/га.
Наявний в області потенціал забезпечує лідируючи позиції за обсягами виробництва валової продукції сільського господарства, за обсягами виробництва м'яса, цукрових буряків, виробництва картоплі, плодово-ягідної продукції», - зазначив Сергій Борзов.
Крім цього, на Вінниччині знаходяться найбільші в Україні потужності з виробництва курятини. Так, в нашому регіоні виробляють 3% світового виробництва олії та кожен 4-й кг цукру в Україні.
Між іншим, п’ята частина біогазу України виробляється саме у Вінницькій області.
Окрему увагу очільник області приділив реалізації інвестпроектів. За його словами, протягом останніх трьох років в аграрному секторі Вінниччини було реалізовано 148 інвестиційних проектів загальною вартістю майже 249 мільйонів доларів.
Очільник області також поінформував про розвиток туризму та галузі ІТ в регіоні.
«Не можу не згадати про туризм, медичний туризм, «зелений туризм», активний відпочинок та креативні індустрії, аудіовізуальна творчість, ІТ-сектор, які теж мають високий інвестиційних потенціал. Вже сьогодні Вінниччина приваблива для ІТ-компаній різних напрямків – як аутсорс, так і продуктових. Великі компанії бачать потенціал у місцевих розробниках та студентах. Прикладом цього є відкриття R&D офісу Ajax Systems у місті Вінниці цього року, де розташовані офіси понад 50 ІТ-компаній, з яких 11 входять в ТОП 50 України. Наша мета - перетворення Вінниччини на реальний інноваційний хаб України», - підкреслив Голова ОДА.
Він також відзначив, що впродовж 2019-2020 років на території Вінниччини приватними інвесторами реалізовано 51 інвестиційний проєкт вартістю понад 116 мільйонів доларів США.
Підприємства області здійснюють зовнішньоторговельні операції з партнерами зі 145 країн світу.
Найбільше експортується товарів до Китаю, Польщі, Індії, Румунії та Нідерландів.
Найбільшим попитом на міжнародних ринках у 2020 році користувалися продукти харчової промисловості та сільського господарства, а саме: олія соняшникова, зернові культури (в тому числі кукурудза та пшениця), макуха і шрот. Крім того, значну частку у експорті займають товари, які виготовляються на підприємствах із іноземними інвестиціями.
Також Вінниччина - край з багатою мінерально-сировинною базою.
На її території налічується близько 500 родовищ з 18 видами різноманітних корисних копалин, десятки родовищ торфу, а також унікальні поклади граніту, каоліну і флюориту.
Вінницька область має великі поклади первинних каолінів, що складають 44% від загальних по Україні. Німецька компанія АКВ, Глухівецький гірничо-збагачувальний комбінат виробляє майже третину каоліну в державі і експортує його в 12 країн світу. Відходи збагачення каоліну – кварцові піски – можуть використовуватися у будівництві, виробництві скла, карбіду кремнію та тонкої кераміки, для очистки води та в інших галузях.
«Який інвестпроєкт скоро додасть економічного розвитку Вінниччини?
Спорудження мостового переходу «Ямпіль-Косеуць» створює умови для будівництва логістичного хабу та експортно-імпортних терміналів. Наявність складського комплексу та можливість здійснювати контроль імпорту, експорту та транзиту за принципом «Єдиного вікна» дозволить скоротити ланцюги поставок, оптимізувати товарні потоки, підвищити маневреність поставок, надавати покращенні логістичні послуги для вантажовідправників, знизити тарифи на вантажні перевезення «Від дверей до дверей». Врешті-решт, це збільшить обсяги міжнародної торгівлі з Республікою Молдова та країнами ЄС. Планів багато. Потенціал є - ми цікаві інвесторам. А значить – розвиток регіону буде! Вінниччину мають знати, як найкращу область України!» - резюмував Сергій Борзов.
Значну увагу на форумі приділено векторам посилення співпраці з органами влади в Україні та механізмам залучення інвестицій, відповідно до Закону України «Про державну підтримку інвестиційних проєктів із значними інвестиціями».
Форум організовано урядовим Офісом із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest спільно з Вінницькою обласною державною адміністрацією.
Захід є продовженням VІІІ Міжнародного інвестиційного форуму «Вінниччина - бізнес в центрі України».