Сьогодні, 30 листопада, Голова ОДА Сергій Борзов провів брифінг щодо ситуації з поширенням COVID-19 на території області.
«За останню добу зафіксовано239 нових підтверджених випадків. 25 – летальних. На жаль…Хворіють понад 16 тисяч вінничан. Тільки дітей – 1740. Хочу звернути увагу на зміни правил карантину в Україні. Наступного тижня вони набувають чинності - з 6 грудня»,- зазначив очільник регіону.
За його словами, посилення правил торкнеться у першу чергу невакцинованих громадян. Уряд вимушений піти на вказані заходи для зменшення навантаження на медичну систему та збереження життя громадян, які досі не прийшли до пункту щеплення, щоб захистити власне життя.
Найбільше змін торкнеться правил на жовтому рівні епіднебезпеки. Якщо раніше бізнес міг обирати модель діяльності (не перевіряти документи про вакцинацію або негативний тест, але працювати відповідно до обмежень або перевіряти документи та працювати без обмежень відповідного рівня), то нові правила не передбачають такої опціональності.
Тепер громадські заклади, заклади культури, спортзали, ресторани тощо можуть працювати за умови вакцинації всього персоналу, принаймні, однією дозою або наявності негативного тесту чи сертифікату про одужання.
Це ж правило стосується і прийому відвідувачів. Останні повинні бути вакциновані принаймні однією дозою, або мати сертифікат про одужання чи негативний тест.
Тобто для роботи та відвідування закладів на жовтому рівні достатньо отримати хоча б одне щеплення та мати хоча б «жовтий» внутрішній COVID-сертифікат або тимчасово довідку 063-О, видану лікарем, який проводив щеплення.
Червоний рівень епіднебезпеки передбачає ряд обмежень, які запроваджуються в регіоні.
Зокрема, забороняється:
- Робота закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень навинос,
- Робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо,
- Робота закладів освіти, окрім дитячих садків і початкових класів шкіл,
- Робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів,
- Проведення масових заходів;
- Робота закладів культури, окрім історико-культурних заповідників, проведення кіно- та відеозйомки.
Важливо, що вказані обмеження не будуть діяти у тих випадках, якщо 100% співробітників та відвідувачів будуть повністю імунізовані та матимуть зелений COVID-сертифікат, негативний результат ПЛР-тестування чи експрес-тестування на антиген (він дійсний 72 години) або сертифікат про одужання.
“Жовтий” COVID-сертифікат не буде чинним для роботи та відвідування громадських закладів на червоному рівні епіднебезпеки.
Для дотримання карантинних вимог, бізнес має перевіряти у відвідувачів всі COVID-сертифікати в спосіб зчитування QR-коду мобільним додатком “Дія”.
Після зчитування на смартфоні перевіряючого відображається статус COVID-сертифіката: чинний /нечинний. Без перевірки та зчитування COVID-сертифікат не вважається наданим та перевіреним.
Важливо, що для зчитування не потрібно додаткових додатків чи засобів – достатньо “своєю Дією” зчитати QR-код.
«Тобто представники закладів мають не просто запитувати про наявність чи перевіряти їх візуальну наявність – на вході закладу має стояти співробітник закладу з термометром для вимірювання температури та смартфоном для зчитування QR-коду COVID-сертифікату»,- пояснив Голова ОДА.
У випадку відсутності у відвідувачів чи співробітників необхідних документів, власник закладу може понести відповідальність за статтею “Порушення правил щодо карантину людей” Кодексу України про адміністративні правопорушення. Йдеться про штраф від 34 до 170 тисяч гривень.
Робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на червоному рівні не обмежується, проте обов’язковим залишається дотримання протиепідемічних правил.
«Водночас, починаючи з помаранчевого (сигнального) рівня, місцева влада може ухвалювати додаткові заходи щодо посилення протиепідемічних правил в регіоні. Тому заради швидшого одужання і повернення до звичного життя – вакцинуйтесь. Бережіть себе!»,- підсумував Сергій Борзов.