19 жовтня 2021 року Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) спільно з Вінницькою обласною державною адміністрацією, міською радою та громадською організацією
«Об’єднання переселенців «Спільна справа» організували дискусію та обмін унікальними практиками досягнення довгострокових рішень у питаннях житла для переселенців, які бажають інтегруватись у місцеві громади.
Зокрема, йшлося про напрацювання рекомендацій для центральних та місцевих органів влади щодо забезпечення соціальним житлом та підтримки кооперативного будівництва. Захід відбувся в рамках всеукраїнської ініціативи «Міста солідарності», започаткованої Агентством ООН у справах біженців. Мета Форуму – обмін найкращим досвідом з пошуку різноманітних житлових рішень для переселенців в Україні. Під час заходу обговорено можливості організації житлового кооперативу ВПО, існуючий досвід та можливості використання цього досвіду в інших областях.
Варто зазначити, що в Україні проект «Міста Солідарності» започаткований в 2016-2019 роках на національному рівні з метою розробки рекомендацій довгострокових рішень для ВПО фокусуючись на житлових питаннях.
З 2021 року, Форуми Міст Солідарності в Україні перейшли на місцевий рівень для обміну досвідом найкращих практик щодо пошуку різноманітних житлових рішень для переселенців в Україні.
За словами присутньої на Форумі заступниці Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Інни Драганчук, позитивний досвід Вінниччини необхідно узагальнити і масштабувати в Україні.
«Проведена робота демонструє абсолютно показовий підхід для всіх інших регіонів України в контексті ставлення до проблем внутрішньо переміщених осіб. Адже нове життя починається не в момент переїзду задля порятунку фізичного, а в момент інтеграції в суспільство того місця, в якому ти зупинився жити», – наголосила Інна Драганчук.
Голова відділу із зовнішніх зв’язків, Агентства ООН у справах біженців в Україні Меган Фроєхнер привітала усіх присутніх та подякувала обласній державній адміністрації та міській раді м. Віннниці за плідну співпрацю.
Звертаючись до учасників заходу, заступник Голови ОДА Сергій Здітовецький зазначив, що між обласною державною адміністрацією та Громадською організацією «Об'єднання переселенців «Спільна справа» підписано меморандум з відповідними зобов’язаннями.
Зауважимо, що у 2017 році за ініціативою Громадської організації «Об'єднання переселенців «Спільна справа» створено Житлово-будівельний кооператив «Спільна справа» з метою забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які проживають в м. Вінниця та інтеграції їх в територіальну громаду. Травень 2018 року поклав початок вирішенню питання про виділення земельної ділянки під будівництво кооперативного житла. В 2019 проведено громадські слухання та прийнято рішення про виділення земельної ділянки, згідно з перспективним планом розвитку північної частини міста в районі побудови нового мікрорайону по вул. Сергія Зулінського. В 2020 році видані містобудівні умови і обмеження відповідно до діючої містобудівної документації. Вінницькою міською радою виділено кошти в сумі 1100,0 тис. грн. для виготовлення проектно-кошторисної документації для будівництва багатоквартирного житлового будинку для внутрішньо переміщених осіб та проведення експертизи. Також в 2020 передано в оренду земельну ділянку площею 0,6200га для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, за адресою: м. Вінниця, вул. Сергія Зулінського, б/н.
«В листопаді 2020 року до цього процесу долучилась обласна державна адміністрація, яка не може залишатись осторонь проблем внутрішньо-переміщених осіб. Досвід такої співпраці перший і наразі єдиний в Україні. Обласна державна адміністрація сприяє Громадській організації «Об'єднання переселенців «Спільна справа» та обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Спільна справа» в отриманні технічних умов та дозвільних документів на виконання будівельних робіт, а також вживатиме заходів в межах компетенції щодо підключення інженерних мереж будинку», – зазначив Сергій Здітовецький.
Вартість робіт з будівництва – 61,5 млн. грн. Крім того, наразі оптимізовано технічні умови на проектування мереж водопостачання та водовідведення для даного житлового будинку. Супровід виконання будівельних робіт та консультативно-технічну підтримку здійснюватиме ДП «Архітектурно-будівельний інжиніринг».
«У підсумку матимемо результат – задоволені потреби у житлі для внутрішньо-переміщених осіб, збудований житловий будинок – 7 поверхів, 105 квартир, а також комерційні (офісні) приміщення цокольного поверху, які можуть забезпечити потребу внутрішньо-переміщених осіб в робочих місцях», – зауважив посадовець.
Як зазначила заступник Вінницького міського голови Галина Якубович, в місті існує тісна співпраця з громадськими організаціями переселенців: «Вінниця вкотре є найкомфортнішим містом для життя. Ми переконані, що територіальні громади мають бути сильними та відповідальними, коли не влада ініціює щось для мешканців, а самі мешканці займають активну позицію, аби місто розвивалося та ставало кращим. Громадські організації переселенців пропонують конструктивну роботу на результат».
Голова ГО «Об’єднання переселенців «Спільна справа» Юрій Зиков зазначив, що під час Форуму учасники ознайомляться з унікальним досвідом співпраці громадянського суспільства, внутрішньо переміщених осіб і місцевої влади щодо реалізації проекту житлового кооперативу ВПО та обговорять потенціал використання в інших областях.
За результатами роботи Форуму, учасники розроблять рекомендації для місцевих рад з довгострокових житлових рішень для ВПО, базуючись на досвіді, набутому на місцевому рівні. Напрацьовані рекомендації будуть передані усім містам і населеним пунктам, які візьмуть участь у Форумі, а також відповідним центральним органам влади. Громади ВПО матимуть можливість використовувати ці рекомендації для адвокації рішень житлових питань та моніторингу реалізації таких рішень.