Законодавчі умови для реалізації досудової пробації, повноваження персоналу органів пробації визначені Законом “Про пробацію" та Кримінальним процесуальним кодексом України.
Законом визначено, що досудова доповідь – це формалізована інформація, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності.
Зокрема, досудова доповідь потрібна суду для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й додаткову інформацію про особу, яка підозрюється у його вчиненні, дізнатися про обставини її життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує працівник пробації для усунення таких обставин.
Досудова доповідь приймається судом до уваги. Важливо звернути увагу, що досудова доповідь не може використовуватися у кримінальному провадженні, як доказ винуватості (або невинуватості) обвинуваченого у вчиненні злочину.
Працівник пробації є незалежною, неупередженою особою, яка надає суду необхідну інформацію про обвинуваченого. Для цього він за допомогою спеціальної методики проводить дослідження соціального оточення обвинуваченого, його психологічної характеристики, аби з’ясувати обставини, що створили умови для вчинення злочину.
Представник органу пробації з’ясовує кримінальну історію особи, її сімейний стан та відносини у сім’ї, житлові умови, дані про роботу, фінансове положення, спосіб проведення вільного часу, наявність алкогольної або наркотичної залежності, дані про фізичне та психічне здоров’я.
Відмова від участі у складанні досудової доповіді є правом особи на будь-якому етапі її складання, але відмова не скасовує складання цього документу.
Протягом минулого року до територіальних підрозділів філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій надійшла 1291 ухвала суду про підготовку досудової доповіді, що на 20% більше, ніж в 2019 році та свідчить про системне зростання використання судами інституту досудової доповіді.
На підставі проведеної оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, працівниками пробації Вінницької області із 1330 підготовлених досудових доповідей, відносно 1153 обвинувачених осіб складено висновок про можливість виправлення правопорушника без позбавлення або обмеження волі, і лише відносно 177 правопорушників зроблено висновок що виправлення даних осіб особи без позбавлення або обмеження волі на певний строк може становити дуже високу небезпеку для суспільства.
Плідна та тісна співпраця працівників пробації з судовими органами в напрямку досудової пробації сприятиме здійсненню правосуддя та створення в подальшому середовища, де суб’єкт пробації не вчинятиме повторних правопорушень.
Філія Центру пробації у Вінницькій області