Про початок та проходження опалювального сезону 2021-2022 років у Вінницькій області йшла мова на колегії обласної державної адміністрації, що відбулась 4 листопада.
Доповідь з цього приводу озвучила начальник профільного Управління розвитку територій та інфраструктури Вінницької ОДА Марія Зонова.
Зокрема, посадовиця наголосила, що з метою забезпечення своєчасного початку опалювального сезону в області виконано весь комплекс організаційно-технічних заходів для безперебійної роботи підприємств галузі в умовах понижених температур. Окремо вона акцентувала увагу на питаннях підготовки ОТГ до опалювального сезону, підключення до теплопостачання бюджетних закладів та житлового фонду та підписання договорів бюджетними закладами області на постачання природного газу.
Марія Зонова зазначила, що більшість споживачів в області забезпечуються тепловою енергією з автономних індивідуальних джерел. Так, із загальної кількості котелень, які готувались до опалювального сезону, а це 914 котелень, лише 16%, тобто 151 котельня, знаходяться на балансі та обслуговуванні 24 підприємств теплопостачання. До опалювального сезону також готувались об’єкти водопровідно-каналізаційного господарства по 84 підприємствах, житлового фонду – понад 5 тисяч будинків, та більше 1600 об’єктів соціальної сфери області: 803 дошкільних навчальних заклади, 746 учбових закладів та 104 заклади охорони здоров’я. Кращими темпами виконувались роботи в Вінницькій, Ладижинській, Барській, Іллінецькій, Муровано-Куриловецькій територіальних громадах.
Наразі підключено до опалення 626 дошкільних навчальних закладів або 78% від загальної кількості, 622 закладів освіти або 83,4%, 99 медичних закладів або 95,2%, 1294 житлових будинків або 97,4% від загалу. До опалення підключені всі бюджетні заклади, які забезпечуються теплом від централізованих джерел і від індивідуальних котелень та які використовують альтернативні джерела енергії, крім газу.
«Найважливішим питанням, яке ми з вами спільно вирішуємо, є тарифна політика. У зв'язку зі зростанням ринкової ціни на природний газ виникла необхідність захисту бюджетних установ як споживачів для стабільного проходження опалювального періоду 2021-22 років», – наголосила посадовиця.
За її словами, попередньо Уряд вирішив питання стабілізації ціни на газ для населення. Наразі вона становить 7,99 грн./м3 для населення та для підприємств ТКЕ, що дозволило не збільшувати вартість послуги з централізованого теплопостачання. Також для установ і організацій, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів Урядом прийнято ряд рішень для врегулювання цінової ситуації. 30 вересня 2021 року відбулося підписання Меморандуму, яким врегульовано постачання газу для бюджетних установ, зокрема і ціни на газ (16 554 грн/тис м.куб з ПДВ і транспортуванням до 31 грудня 2022 року включно. 22 жовтня 2021 року засіданням РНБО України прийнято протокол № 33, яким зобов'язано операторів ГТС до безперебійного постачання природного газу.
Постановою КМУ від 25 жовтня 2021 року № 1102 передбачено безумовне відновлення газопостачання бюджетних установ операторами ГТС за їх зверненнями. Наразі процедуру оформлення договорів з ГК «Нафтогаз Трейдинг». проходять 424 контрагенти, які використовують природний газ для опалення. Звернулися в НАК з документами 386 контрагентів, або 91%.
Пройшли перевірку юрдепартаменту НАКу та розміщено на сайті закупівлю 196 закладів або 46%. Підписані договори по 166 закладах або 39% (при середньому по Україні 26%). Найактивнішими по підписанню договорів є Могилів-Подільська, Гайсинська, Барська та Томашпільська ТГ.
Торкнулась Марія Зонова і такого важливого питання, як дотримання платіжної дисципліни бюджетних закладів. Заборгованість бюджетних закладів станом на кінець опалювального сезону 2020/21 років становила 54 196,6 тис грн. за різні види комунальних послуг. Протягом цього міжопалювального періоду вперше відбулись вибіркові перевірки саме бюджетних закладів щодо дотримання платіжної дисципліни, відтак, виявлено порушення та надано рекомендації щодо їх усунення. Завдяки вжитим заходам заборгованість скоротилась на 31 млн грн та станом на 01.11.2021 року складає 16 151,7 тис. грн.