Сьогодні, 9 лютого, відбулася колегія Служби у справах дітей Вінницької облдержадміністрації, де підбивали підсумки роботи за 2021 рік та визначали пріоритети на 2022 рік.
У засіданні колегії взяли участь Перший заступник Голови ОДА Наталя Заболотна, начальник служби у справах дітей Тетяна Дорош, директор Головного управління Національної сервісної служби України Наталя Квят, представники районних державних адміністрацій та профільних служб громад області.
Звертаючись до присутніх, Перший заступник Голови ОДА Наталя Заболотна акцентувала увагу на важливості контролю за виявленням дітей, які опинились в складних життєвих обставинах: «Питання своєчасного виявлення дітей, які залишилися без батьківської опіки, надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, вирішення питання захисту особистих, майнових і житлових прав таких дітей, пріоритетності права дитини на сімейне виховання – те, що повинно бути на постійному контролі усіх структур як облдержадміністрації, райдержадміністрацій, так і, насамперед, територіальних громад, які є найближчими для виявлення таких дітей.
Наталя Заболотна зазначила, що у 2021 році Вінниччина, як і вся Україна, стикнулися з викликами спричиненими адміністративно-територіальною реформою. З метою недопущення порушення права кожної дитини, довелося оперативно реагувати на поставлені завдання, забезпечити створення служб у справах дітей кожною територіальною громадою.
«На сьогодні в області в усіх 63 територіальних громадах створено служби (відділи, сектори) у справах дітей (з них 57 – мають статус юридичної особи), які перейняли на себе повноваження по захисту прав своїх маленьких громадян за територіальним принципом»,- повідомила посадовиця.
За її словами, система децентралізації зобов’язала кожну територіальну громаду взяти на себе відповідальність за кожну дитину, яка опинилася в складних життєвих обставинах, забезпечити її не тільки супроводом, а й відповідною допомогою. Тому, головним завданням залишається виявлення таких дітей та максимальне сприяння у покращенні їх долі.
Перший заступник Голови ОДА зазначила, що державою велика увага приділяється питанням захисту прав дітей: «Кожне засідання тимчасової слідчої комісії Верховної Ради дуже прискіпливо розглядає питання, які стосуються дітей. Це і перебування дітей з інвалідністю в спеціальних закладах, це і виховання дітей в ПС та ДБСТ. Це і надання ефективних соціальних послуг дітям та сім’ям з дітьми, що опинилися в складних життєвих обставинах. В цих питаннях контроль служб у справах дітей – першочерговий».
Про результати роботи обласної служби у 2021 році проінформувала начальник служби у справах дітей обласної державної адміністрації Тетяна Дорош. Вона відзначила, що, незважаючи на складний рік з точки зору процесів реорганізації на місцях, лише координація та взаємодія, навчання та практична допомога громадам дала відповідний результат для формування якісного кадрового складу для захисту прав дітей.
Тетяна Дорош акцентувала увагу на пріоритетних завданнях щодо захисту прав дітей, зокрема профілактиці соціального сирітства, права дитини на сімейне виховання, розвитку сімейних форм виховання.
«Станом на 31 грудня 2021 року, в регіоні на первинних обліках служб у справах дітей перебувало 2263 дитини-сироти та дітей, позбавлених батьківського піклування. В області 94,2% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, охоплено сімейними формами виховання. На сьогодні функціонує 65 дитячих будинків сімейного типу та 120 прийомних сімей, в яких на вихованні перебуває 643 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа»,- повідомила Тетяна Дорош
Вона зауважила на ефективному проведенню рейдів для профілактики соціального сирітства. Зокрема, протягом 2021 року зазначені заходи здійснювались до 741 дитини, що перебуває у складних життєвих обставинах, із 281 сім'ї. Упродовж минулого року взято на облік 349 дітей, знято з обліку 378 дітей. Більше 80% дітей знято з обліку у зв’язку з усуненням умов та обставин, які стали підставою для взяття їх на облік.
«Хочу наголосити на тому, що дитина та захист її прав це надзвичайно важливо. Дякую обласній службі у справах дітей за якісну, системну роботу. Працюємо і надалі та сподіваємося на ще кращі результати на місцевому рівні»,- зауважила Наталя Заболотна, підбиваючи підсумки засідання.
За підсумками колегії представникам профільних служб було надано низку доручень для покращення їх роботи, а також визначено пріоритетні напрямки на поточний рік.