27 січня поточного року заступник голови райдержадміністрації Олег Бегус провів засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Вінницькій райдержадміністрації по питанню недопущення розповсюдження збудника грипу птиці на території Вінницького району. На засідання були запрошенні сільські, селищні голови та голови ОТГ.
Начальник Вінницького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області Віктор Буравінський проінформував присутніх про виявлення захворювання на грип птиці у Немирівському районі. Він зазначив, що 18 січня на підприємстві «Хутір» у с.Бугаків Немирівського району було зареєстровано загибель птиці.
Вінницькою регіональною державною лабораторією, за результатами дослідження, було виявлено РНК вірусу грипу птиці типу А субтипу Н5.
Станом на 08:00 годину 23 січня 2020 року піддано умертвінню 108,688 голів птиці, в тому числі: з ПП "Хутір" – 108,144 голів; з ТОВ "Немирів-Поділля" - 544 голови. Трупи птиці перевезені до визначеного місця спалення на території епізоотичного вогнища. Тривають заходи з поетапного спалення.
Віктор Буранівський зазначив, що станом на 27 січня 2020 року проведено дезінфекцію по утриманню птиці, продовжується робота по дезінфекції території. Відібрано та направлено до Вінницької регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби для дослідження на якість проведеної дезінфекції 140 зразків змивів/відбитків, в тому числі, з пташників (двері, стіни, клітки, кормушки, яйцезбірники, поїлки ) – 110, з яйцекладів – 20 та 10 зразків з прилеглої території біля приміщень. В суб’єктів діяльності різних форм власності вилучено та утилізовано шляхом спалювання 38804 шт. яєць.
Даний вірус грипу птиці не є небезпечним для людей, оскільки не передається від птахів до людини безпосередньо або через вживання продукції з курятини. Проте птахів цей вірус вражає дуже швидко і призводить до масової загибелі.
З метою контролю за епізоотичною ситуацією, в зонах захисту та спостереження працюють 15 робочих груп, які проводять облік птиці в індивідуальному секторі та клінічний огляд. Ними проведено клінічний огляд 28193 голів птиці в 1418 дворах 39 населених пунктів, роботу завершено. За результатами проведеного клінічного огляду інформації щодо захворюваності птиці в зонах захисту та спостереження не надходило.
Заступник начальника, начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби у Вінницькому районі Марина Іванчикова поінформувала присутніх про небезпечну хворобу ботулізм – це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких накопичувалися ботулотоксини. Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м'ясо, раба, рідше – овочі. Зазначила, що у випадку виявлення перших ознак харчового отруєння не займатися самолікуванням, а терміново звернутися до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
Обговоривши інформацію, Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при Вінницькій райдержадміністрації прийняла відповідне рішення щодо недопущення розповсюдження збудника грипу птиці на території Вінницького району.
Голова комісії, Олег Бегус наголосив, що потрібно посилити контроль за дотриманням вимог діючого законодавства при реалізації живої птиці та продукції птахівництва на агропродовольчих ринках та провести роз’яснювальну роботу серед суб’єктів господарювання, які займаються розведенням, утримання птиці та власників особистих селянських господарств щодо необхідності страхування птиці на випадок загибелі, знищення, вимушеного забою від хвороб, стихійних лих та нещасних випадків.
Наразі ситуація щодо грипу птиці на території області контрольована.