Сьогодні за участю заступника міністра охорони здоров’я України - головного державного санітарного лікаря Ігоря Кузіна відбулось засідання круглого столу щодо викликів громадського здоров’я в умовах пандемії та воєнного стану в Україні.
В обговоренні взяли участь керівники профільних департаментів області та міста, представники громадських організацій, медики та депутати.
Присутні порушили питання про шляхи підвищення рівня обізнаності населення щодо здоров’я та забезпечення доступу до якісних профілактичних послуг.
Зокрема, Ігор Кузін акцентував увагу на вакцинації, яка стосується не лише профілактики хвороби COVID-19, а й «рутинних» щеплень: «Зараз ситуація в країні критична. Враховуючи воєнні дії на території нашої держави, в нас зменшились як кількість пунктів вакцинації, так і показники по «рутинних» щепленнях. Це призводить до того, що існує великий ризик потенційних спалахів. І перш за все, ми говоримо про такі хвороби як поліомієліт, кір та дифтерію, які нікуди не зникають».
За рекомендаціями ВООЗ, у випадку 95% вакцинованого суспільства можна стверджувати, що населення повністю захищено від інфекційних захворювань.
За словами урядовця, з початку 2023 року зафіксовано три випадки спалаху кору в Україні, а він поширюється максимально швидко.
«На рівні кожної області має бути затверджений план реагування на кір. Вакцинація залишається безкоштовною для населення, і її є вдосталь». – підкреслив Ігор Кузін.
Під час круглого столу директорка Департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОВА Ольга Задорожна розповіла про стан вакцинації від інфекційних хвороб на Вінниччині.
«У 2022 році вакциною КПК у нас провакциново 81,7% дітей першого року народження, ревакциновано у 6 років – 78,4%. За два місяці цього року маємо щеплених 16% дітей першого року народження та ревакцинованих – 9%. Посилюємо роботу сімейних лікарів у цьому напрямку», - додала Ольга Задорожна.
Окрема увага була приділена щепленням проти COVID-19, адже станом на сьогодні летальні випадки від коронавірусу зафіксовані у кожній області України.
«Сьогодні є більше 8 млн. доз вакцин проти COVID-19 на центральних і регіональних складах. Є достатня кількість дитячих та дорослих вакцин типу “Pfizer”, “Coronavac”. Також є однодозна вакцина “Johnson”. - запевнив Ігор Кузін.
Беручи до уваги збройну агресію росії, питання вакцинації, імунопрофілактики та створення потужної системи громадського здоров’я залишається пріоритетним в діяльності системи охорони здоров’я України.
«Ми постійно підтримуємо зв’язок з представниками громад, зі старостами сіл, освітянами, соціальними представниками, батьками та медиками. Важливо, щоб люди отримували достовірну та необхідну інформацію про вакцинацію. Наразі налагоджена тісна співпраця практично з усіма громадами області. У жителів Вінниччини має бути сформована стійка мотивація до попередження інфекційних хвороб шляхом вакцинації з метою збереження їх здоров’я», - наголосила директор профільного департаменту.
У свою чергу, імунолог Федір Лапій наголосив, що вакцинація – це державна безпека також. Він відзначив, що в Україні понад 12 мільйонів вакцинованих осіб давно мали отримати першу бустерну дозу від COVID-19, але досі не зробили цього й не мають максимального захисту.
Підбиваючи підсумки засідання, Головний санітарний лікар України подякував присутнім за роботу та запевнив, що лише спільними зусиллями можна буде уникнути появи небажаних явищ, які впливатимуть на стан здоров’я населення.