Виплата заробітної плати у „конвертах" - тягар сучасності, який несе за собою багато негараздів як країні так і кожному з нас. Це не лише зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів, а й ризик для працівника залишитися без права на отримання соціальних виплат та пенсії.
Працівник, який отримує зарплатню в „конверті", виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу, позбавляв себе соціального захисту , насамперед у разі настання каліцтва на роботі, суттєво зменшив загальний трудовий стаж і розмір допомоги по безробіттю при втраті роботи, а також розмір майбутньої пенсії.
Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.
З метою посилення контролю за дотриманням чинного законодавства про працю у сфері зайнятості 05 вересня 2018 року, на засіданні Кабінету Міністрів України, ухвалено розпорядження № 649-р «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення», яке передбачає проведення Державною службою України з питань праці, Державною фіскальною службою України, Пенсійним фондом України, Національною поліцією України, іншими центральними органами виконавчої влади спільно з органами місцевого самоврядування комплексних заходів спрямованих на детінізацію ринку праці та вдосконалення контролю за оформленням трудових відносин із найманими працівниками.
До 05 жовтня 2018 року проводиться інформаційно-роз’яснювальна компанія про заплановані заходи та неприпустимість допуску до роботи найманих працівників без оформлення з ними трудових відносин.
Починаючи з 05 жовтня 2018 року будуть здійснюватися комплексні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості доходів населення.
Тому, управління праці та соціального захисту населення ще раз нагадує - за порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у таких розмірах (якщо мінімальна зарплата 3723 грн.):
- 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, це 111 690 грн за наступні порушення:
фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору;
оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.
- 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, це 37 230 грн. за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці);
- 3 мінімальні зарплати, – це 11 169 грн. за такі види порушень:
- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць;
- виплата їх не в повному обсязі.
- 10 мінімальних зарплат за кожного працівника – це 37 230 грн. за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
- 1 мінімальна зарплата – це 3 723 грн. за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище.