20 березня у Калинівському районі відбулось розширене засідання Координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної Ради.
Захід відбувся за участі керівництва області – голови обласної державної адміністрації Валерія Коровія та голови обласної Ради Анатолія Олійника.
Від Вінницького району в засіданні взяли участь голова Вінницької районної держаної адміністрації Михайло Демченко, голова Вінницької районної ради Сергій Сітарський, голови Вороновицької, Якушинецької ОТГ Олександр Ковінько та Василь Романюк.
Під час засідання було порушено питання щодо забезпечення сталого розвитку територіальних громад та їх об'єднань шляхом реалізації відповідних проектів обласного конкурсу.
Одним із найбільш яскравих прикладів успішної реалізації цього напрямку є с.Бережани Калинівського району, де проживають 1200 мешканців.
«Із впровадженням бюджетної децентралізації відбулись дуже великі зміни, зокрема, обласний бюджет суттєво змінив свою структуру. За 4 роки бюджет розвитку місцевих бюджетів зріс із 500 млн грн до 3 млрд 300 млн грн. І це кошти, які сконцентровані на базовому рівні. Метою проведення конкурсів розвитку територіальних громад є не лише фінансування, а в першу чергу стимулювання та підтримка ініціативи. Насправді сьогодні громади мають реальну можливість отримувати грантові кошти на реалізацію проектів, спрямованих на розвиток своїх територій, а також можуть отримувати доступ до фондів. На сьогодні постає питання про відкриття нових кредитних ліній ЄС і ми повинні крок за кроком шукати можливості доступу до грантових пропозицій Європейського союзу. Відбулись колосальні зміни, які є потужним стимулом до подальшого розвитку», - зауважив голова обласної державної адміністрації Валерій Коровій.
Інформуючи про механізм проведення конкурсу проектів, голова обласної Ради Анатолій Олійник зауважив: «Під час проведення обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад відбувається формульний розподіл коштів для проектів-переможців. Район додатково додає співфінансування для того, щоб вирішувати проблеми населених пунктів. Калинівський район має в усіх населених пунктах реалізовані проекти. Цьогоріч подано більше 800 проектів на конкурс. Це найбільша кількість за 16 років, відколи триває конкурс».
За словами Бережанського сільського голови Галини Фурман, починаючи з 2012 року, в рамках обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад, 11 проектів, поданих громадою, визнано переможцями.
«Серед них – сучасний спортивний та дитячий майданчики, утеплення фасаду амбулаторії, забезпечення вуличного освітлення, а також ремонт покрівлі, опалення в будинку культури та інше. Громада також брала участь в міжнародних конкурсах. Загалом, отримали 20 перемог у грантових конкурсах», - зауважила Галина Фурман.
Члени Координаційної ради відвідали дитячий садочок художньо-естетичного напряму «Казка», який відвідують 68 дітей. Варто зазначити, що у 2014 році громада виграла фінансування з обласного конкурсу на реалізацію проекту «Ігровий майданчик для «Казки».
За словами завідувача дошкільного навчального закладу Людмили Чуйко, дитячий садочок є найкращим у районі.
Відвідуючи об’єкти соціально-культурного спрямування у селі Бережани Калинівського району, учасники засідання також побували у місцевому Будинку культури. Варто зазначити, що справжньою гордістю села є народний аматорський ансамбль «Берегиня» (керівник – С. В. Ломачевський). Під час зустрічі директор Будинку культури Наталія Колесник розповіла присутнім про досвід участі у конкурсі проектів, зазначивши: «Ми беремо участь в обласному конкурсі проектів розвитку територіальних громад з 2011 року. Загалом, вдалося виграти такі проекти як: міжнародний проект «БІБЛІОМІСТ» та «Впровадження енергоефективної системи опалення в сільському Будинку культури» (2012), «Дозвольте запросити Вас на сцену…» (2013), заміна покрівлі сільського Будинку культури «Дім без даху не буває!» (2016)».
На сьогодні в Будинку культури працює зала урочистої реєстрації шлюбів, а також концертна зала на 240 місць та сільська бібліотека.
За словами Бережанського сільського голови Галини Фурман, перший конкурс з будівництва водопроводу громада села виграла у 2011 році, після чого вдалося здобути перемогу ще в 11 конкурсах.
До позитивних тенденцій розвитку с.Бережани також належить реорганізація фельдшерсько-акушерського пункту на амбулаторію практики сімейної медицини. Зазначена реорганізація відбулась у 2016 році. Крім капітального ремонту приміщення, тут частково утеплено фасад, а також замінено покрівлю, вікна, двері на енергозберігаючі, облаштовано двокімнатну квартиру для лікаря.
«У 2017 році ми виграли і реалізували такий проект в рамках обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад як «Тепло і затишок – запорука здоров’я». Завдяки цьому провели капітальний ремонт з утеплення фасаду будівлі амбулаторії, – розповідає завідувач амбулаторії с.Бережани Оксана Гуменчук. – А вже у 2018 вдалося продовжити капітальний ремонт з утеплення фасаду будівлі у рамках виграного проекту «Завершення утеплення фасаду амбулаторії – шлях до успішного впровадження медичної реформи».
Також на базі амбулаторії діє стаціонар денного перебування, є аптека. З серпня 2018 року працює сімейний лікар та обслуговує дві дільниці у селах Бережани і Писарівка.
Під час зустрічі учасники розширеного засідання також розглянули питання щодо стану надання первинної медичної допомоги жителям сільської місцевості, а також торкнулись питання щодо втілення рішення IV сесії обласної Ради 7 скликання від 11 лютого 2016 року №45 «Про обласну Програму «Майбутнє Вінниччини в збереженні здоров’я громадян» на 2016-2020 роки».
Торкаючись питання розвитку медичної галузі, Велерій Коровій зазначив: «Цьогоріч Вінницьку область включили до проекту, за яким ми можемо отримати 103 автомобілі швидкої допомоги, але за умови спів фінансування у розмірі 65 млн грн. Де знайти ці кошти, коли вже прийнято обласний бюджет, відбувся розподіл та пішли бюджетні призначення? Частину можна перерозподілити, але частину ми можемо мати за рахунок позапланових надходжень. Без бюджетної децентралізації це було б неможливо. Зараз ми повинні спрацювати таким чином, аби забезпечити сталий розвиток і водночас долучатись до подібних проектів». Відвідавши район, члени Координаційної ради оглянули Калинівську центральну районну лікарню.
«За 2016-2018 роки лише по цьому закладу реалізовано три проекти в рамках обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад на загальну суму в межах 330 тисяч гривень, – розповів голова Калинівської районної ради Василь Поліщук. – Йдеться про створення ігрової кімнати для пацієнтів дитячого відділення Калинівської центральної районної лікарні на суму 49 404 грн., а також про облаштування куточка реабілітаційного затишку для людей з обмеженими можливостями та учасників АТО, що перебувають на стаціонарному лікуванні в Калинівській ЦРЛ та облаштування пішохідних доріжок для людей з обмеженими фізичними можливостями на території Калинівської ЦРЛ»
За словами Василя Поліщука, на створення зазначеного куточка реабілітаційного затишку було залучено 200 000 грн., на облаштування відповідних пішохідних доріжок – 80 000 грн.
Варто зазначити, що у 2018 році обласна програма «Майбутнє Вінниччини в збереженні здоров'я громадян на період 2016-2020 роки» профінансована більш ніж на 87 млн грн., а програму Розвитку системи екстреної медичної допомоги Вінницької області до 2020 року - на суму понад 3 млн. грн.
За матеріалами Вінницької ОДА