Сьогодні, 9 жовтня, поблизу храму Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ у місті Вінниці урочисто відкрили пам'ятник Блаженнішому Патріарху Любомиру Гузару.
У знаковій події взяли участь представники центральних органів влади, керівники області та міста, представники Синоду Єпископів УГКЦ та духовенства, парафіяни, а також мешканці та гості Вінницької громади.
Ідея створення у Вінниці пам’ятника Блаженнішому патріарху Любомиру зародилася два роки тому. Саме його слово продовжує звучати у проповідях, які сучасники зберігають як спадок та втілюють у життя.
Під час урочистого зібрання усі присутні мали нагоду послухати промову Любомира Гузара з його останньої проповіді у Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ.
На знак вшанування пам’яті Блаженнішого патріарха, Отець і Глава УГКЦ Блаженніший патріарх Святослав освятив пам’ятник та очолив молитву, яка була центром життя для відомого українського діяча і духовного наставника.
«Будучи великою людиною в усіх сенсах цього слова, він ніколи не хотів звертати увагу на себе, коли щось зробив чи до когось звертався, коли усіх нас навчав. Єдиним його бажанням було вказати людині на Бога, для якого він жив і присвятив усе своє життя. Сьогодні на вулицях Вінниці є дуже багато різних дороговказів, які показують як дійти чи доїхати до того чи іншого місця на землі, але сьогодні тут, поруч людного перехрестя, постав ще один дороговказ, який вказує нам дорогу до неба. Таке відчуття, що Блаженніший разом з нами вийшов із храму для того, щоб сучасній людині вказати дорогу до Бога, до храму. Ми тішимося з того, що ще один дороговказ постав на українській землі», - зауважив Блаженніший патріарх Святослав.
В урочистостях взяв участь Апостольський нунцій в Україні, Архієпископ Вісвальдас Кульбокас.
Звертаючись до присутніх, він зазначив: «Для мене велика честь бути присутнім на відкритті пам’ятника кардиналу Любомиру Гузару у Вінниці, який у важкі часи відновлення католицької церкви в Україні та встановлення української державності був моральним і духовним провідником не лише вірних української греко-католицької спільноти, а й всього українського народу».
Привітали мешканців громади з важливою подією керівники області та міста. Під час промови заступник голови обласної Ради Ігор Івасюк та заступниця Вінницького міського голови Галина Якубович підкреслили, що постать Любомира Гузара залишається взірцем любові, відданості, жертовності та патріотизму, честі та гідності для усіх без винятку громадян.
У свою чергу, начальник Управління у справах національностей та релігій ОДА Ігор Салецький зауважив: «У цей день ми стали свідками по-справжньому історичної події у житті нашого міста та Вінниччини загалом, увіковічення значимої для України постаті Любомира Гузара. Для всіх нас патріарх – надзвичайна особистість, приклад для наслідування, адже його свідчення і настанови щодо щирої віри, любові до ближнього, патріотизму, збереження миру – це заповіти на всі віки для всіх прийдешніх поколінь, усім, незалежно від конфесійної приналежності. Патріарх Любомир шанував і поважав Вінниччину та вінничан, здійснював пастирські візити, спілкувався з духовенством і вірянами».
На урочисте відкриття монумента і вшанування пам’яті Блаженнішого патріарха також завітав український релігієзнавець, Керівник з питань релігій, забезпечення права громадян на свободу світогляду і віросповідання Секретаріату Кабінету Міністрів України Андрій Юраш.
Високопосадовець зачитав присутнім вітання Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та додав: «Це справді непересічна подія. Владика Любомир Гузар був живою легендою. Всі знали та говорили про нього навіть тоді, коли його ще не було в Україні. Коли він з’явився у Львові, його ще не бачили та не спілкувалися із ним, однак, вже тоді всі зрозуміли, що тут з’явилася саме та людина, без якої не може бути духовного шляху, майбутнього церкви. Це є свідченням того, що Блаженніший Любомир ще при житті створив собі найкращий пам’ятник, який тільки може бути. Це пам’ятник нерукотворний, з вдячності та унікального почуття до нього – любові».
Любомир Гузар був неординарною особистістю, надзвичайно мудрою і водночас світлою, доброю, щирою і справжньою людиною. Усе своє життя предстоятель УГКЦ присвятив служінню людям та своїй державі.
Пам'ятник видатному українському діячеві на повний зріст, виготовлений з бронзи.
Блаженніший Любомир Гузар одягнений у камізельку поверх підрясника. Поряд із ним стоїть колона, на якій розташована патріарша митра та видніється архиєрейський герб і напис «Бути Людиною».
Саме такий девіз Любомир Гузар проніс крізь усе своє життя. Зі слів людей, які знали його особисто, патріарх-предстоятель завжди ставився до всіх достойно, не принижуючи та не вивищуючи когось з-поміж інших.
Встановлення пам'ятника Блаженнішому Любомиру Гузару ініціювала Вінницька громада УГКЦ.
Авторами виступили два українських скульптори: Борис Крилов та Олесь Сидорук.
Також з нагоди урочистого відкриття монумента протягом 4-10 жовтня в обласному центрі організували низку заходів під назвою «Тиждень патріарха Любомира Гузара. Прилучитися до Великого».
На сьогодні вкрай важливо, щоб українці якомога більше відкрили для себе постать великого патріарха Любомира та переосмислили його внесок у розбудову Церкви та нашої держави загалом.
Довідка:
ЛЮБОМИР ГУЗАР (1933–2017) – український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української греко-католицької церкви у 2001–2011 рр., після десятирічного служіння зрікся з уряду глави УГКЦ у віці 75 років. Свого часу був одним із кандидатів на папський престол. Також він кілька разів відвідував Вінницю з пастирськими візитами.
Одним із головних завдань Любомира Гузара на чолі церкви було її відродження та поширення на східні терени України. Саме за його керівництва сталася знакова подія для греко-католиків — Церква формально перестала бути галицькою чи західноукраїнською, а отримала визнання у якості загальноукраїнської й однієї з найвпливовіших у державі.
На початку його керівництва було ухвалено рішення про перенесення престолу до столиці й початку будівництва Патріаршого собору.