Вперше сівши за кермо новенького зернозбирального комбайна, голова ОДА Сергій Борзов поділився враженням: «Сучасна комфортна техніка - це не старий трактор. І кондиціонер рятує від рекордної спеки».
Сьогодні, 15 липня, очільник області побував на експериментальних ділянках, де вирощують більш як 20 сортів пшениці вітчизняної селекції та оглянув парк сільськогосподарської техніки ДП дослідне господарство «Олександрівське» Тростянецької селищної територіальної громади Гайсинського району.
Саме тут, де готова до гарячої жнивної пори, сучасна техніка очікує на вихід у поле, Сергій Борзов не втримався від спокуси особисто долучитись до початку жнив. Голова ОДА вправно кермував величезним комбайном CLAАS, очоливши колону техніки, що вийшла збирати збіжжя.
Як зауважила директорка підприємства Олена Воротнюк, тільки цьогоріч для потреб ДП ДГ «Олександрівське» було закуплено 10 одиниць новітньої сільгосптехніки, адже тут обробляють понад 3528 га землі, вирощуючи озимі та ярі культури на зерно, технічні і кормові культури.
Утримує ДП «Олександрівське» і чимале поголів’я ВРХ (1314 голів) та свиней (280 голів), тож робочі місця із гідною заробітною платою тут мають більш як 200 осіб. До слова, за останні десять років населення громади не зменшилось, та й молодь охоче залишається у рідному селі.
Не випадково, саме це успішне дослідне господарство стало сьогодні місцем проведення науково-виробничого семінару на тему «Підготовка та проведення жнив - 2021 на Вінниччині» за участі Голови облдержадміністрації Сергія Борзова, заступника Голови ОДА Сергія Здітовецького, директора Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку облдержадміністрації Володимира Мережка, директора Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН Олександра Корнійчука, заступника з наукової роботи з питань селекції та інноваційної діяльності Інституту землеробства НААН Олени Костенко, начальника Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області Руслана Шевчука, голови Гайсинської РДА Людмили Головашич, а також представників управління Держпраці у Вінницькій області та Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області. Участь у роботі наради також взяли заступники голів районних державних адміністрацій, відповідальні з питань АПК та керівники сільськогосподарських підприємств.
«Сьогодні будемо говорити про хліб. Адже починається відповідальний період роботи аграріїв - збирання врожаю,- такими словами звернувся до учасників семінару Голова облдержадміністрації Сергій Борзов.- Вінниччина - аграрний регіон. Зернові є вагомою складовою експортного потенціалу області.
У загальнодержавному виробництві сільськогосподарської продукції це понад 12%».
Очільник області підкреслив, що аграрний сектор області впродовж останніх років є лідером у сільському господарстві країни за обсягами виробництва валової продукції сільського господарства, за чисельністю наявного поголів'я великої рогатої худоби та птиці. Саме на Вінниччині найбільше виробляється цукрових буряків, картоплі, плодів, м'яса. За обсягами виробництва зернових культур область входить до п’ятірки найбільших виробників держави.
«Цей семінар ми проводимо спільно з науковцями. І особливо важливо, що сьогодні буде представлений учасникам семінару вітчизняний потенціал аграрної науки: нові сорти зернових культур ранньої групи, технології заготівлі кормів для сільськогосподарських тварин. Впевнений, що отримані сьогодні знання забезпечать успішне проведення жнив. А вирощений урожай залишить нас у лідерах в Україні»,- підкреслив Сергій Борзов.
Голова ОДА зупинився також і на проблемних питаннях галузі, таких як збереження вирощеного врожаю, готовності елеваторного господарства до прийняття намолоченого збіжжя, дотримання техніки безпеки при виконанні збиральних робіт: «Ці питання не повинні випадати з поля зору органів влади та місцевого самоврядування. Адже економічний розвиток території в повній мірі залежить від розвитку господарюючих суб'єктів».
Користуючись нагодою, що на зустрічі присутні сільгоспвиробники та представники територіальних громад, Голова ОДА відмітив важливість реалізації державних програм підтримки аграрного сектору в 2021 році, які стимулюють розвиток низькоефективних галузей сільськогосподарського виробництва, необхідних для забезпечення продовольчої безпеки.
На основних напрямках підтримки сільськогосподарського виробництва у поточному році зупинився директор Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку облдержадміністрації Володимир Мережко.
Він, зокрема, зазначив, що в Державному бюджеті на 2021 рік виділено для цієї цілі 4,5 млрд. грн. Основних напрямків підтримки шість. Практично всі напрямки підтримки працювали в попередні роки. Але враховуючи те, що на сьогодні формується новий апарат Міністерства аграрної політики та продовольства, вносяться відповідні зміни в нормативно-правові акти деякі з напрямків ще не запрацювали в повну міру.
Відтак,
- на здешевлення вітчизняної сільськогосподарської техніки передбачено 1 млрд. грн.;
- на здешевлення кредитів передбачено 1,2 млрд грн.;
- На фінансову підтримку розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства – 450 млн грн;
- На державну підтримку розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції – 1 млрд. 150 млн грн. Програма вже працює. Всі відповідні зміни внесені та опубліковані.
- На фінансову підтримку розвитку фермерських господарств - 175 млн грн. По цьому напрямку очікується відповідний наказ Мінагрополітики.
Володимир Мережко зауважив, що Департаментом готуються відповідні інформаційні документи, які надсилаються на громади, аби доводити інформацію до суб’єктів господарювання.
Очільник регіону наголосив на необхідності довести інформацію щодо напрямів такої підтримки до кожного аграрного виробника, включаючи малих фермерів, які господарюють в межах громади, адже потужні громади створюють потужну область.