Якщо в перший день було підписано 12 тисяч декларацій, то зараз українці обирають 150-170 тисяч лікарів щодня. До системи приєдналося вже 1 170 медичних закладів, 19 964 лікар. Вже понад 3 млн пацієнтів обрали своїх лікарів. Побоювання та міфи про те, що в селах люди не знайдуть свого лікаря, не підтвердилися. Успіх кампанії залежить не від того, чи це місто, чи село, а від уваги місцевої влади. «Там, де місцева влада зробила свою частину роботи, медзаклади мають комп’ютери, принтери та папір, їх підключено до Інтернету та електронної системи охорони здоров’я, — в цих закладах пацієнти можуть обирати своїх лікарів» - наголошує в.о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. За Якщо кампанія «Лікар для кожної сім’ї» триватиме так і далі, 10% пацієнтів оберуть своїх лікарів до кінця травня, а не до кінця року, як прогнозували нам іноземні консультанти.
Чому так відбувається? Справа в тому, що нова система докорінно змінює відносини на первинній ланці, й лікарі це розуміють. Відтепер головне завдання держави — гідне та стабільне фінансування медичних практик згідно з обсягом послуг, зазначених в Порядку надання ПМД. Якщо у сімейного лікаря будуть максимальні 1 800 пацієнтів приблизно з таким розподілом за віком, як є в суспільстві, на медичну практику, де він працює, надійде за рік близько 1 млн гривень. У педіатра (900 дітей максимум) і терапевта (2 000 пацієнтів) показники подібні. Документи про це вже ухвалено Урядом, і вони набувають чинності 1 липня.
Звісно, НСЗУ буде перевіряти скарги пацієнтів, дивитись на те, чи проходять пацієнти у лікаря профілактичні огляди, чи не потрапляють в лікарні з запущеними захворюваннями, які мали б контролюватися на первинній ланці. Але держава не буде намагатися контролювати кожен крок, вимагати численної паперової звітності. Чому? Бо медики знають як організувати свою роботу, краще за чиновників, а державі потрібні не папірці, а результат — здорові пацієнти. Нова система також стимулює і лікарів: чим пацієнт здоровіший, тим рідше він відвідує лікаря, але гроші за нього все одно надходять. У наступному випуску Дайджесту ми опублікуємо прийняті тарифи для пацієнтів різного віку.
За інформацією МОЗ України