Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи (далі «кооперативи») створюються та функціонують на основі Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» від 17 липня 1997 року та Закону України «Про кооперацію» від 10 липня 2003 року №1087ІV.
Загальні умови створення кооперативу є такі:
• кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах;
• засновниками кооперативу можуть бути громадяни України та юридичні особи, зареєстровані в Україні;
• рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами;
• чисельність членів кооперативу не може бути меншою, ніж три особи.
Кооператив повинен будуватись на міцній основі. Тому треба бути дуже уважним на кожному етапі його створення. Жоден етап не можна залишити поза увагою або поставитись до нього з неналежною увагою, інакше під загрозою опиниться кіцевий результат.
Процес побудови кооперативу повинен складатись з нижченаведених етапів:
1. Формування ініціативної групи
Цей етап полягає в об'єднанні достатньої кількості сільськогосподарських виробників, які погоджуються з ідеєю створення кооперативу та приймають рішення щодо подальших дій. Як правило, ця згода повинна бути затверджена підписом у протоколі про наміри.
2. Розробка проекту
Коли ініціативна група створена і її учасники підписали протокол про наміри, їх завдання полягатиме у розробці реалістичного та взаємоузгодженого проекту. Для цього потрібен певний час на його обдумування та визрівання. Тому, можливо, результат дещо відрізнятиметься від початкової ідеї.
На даному етапі необхідно взяти до уваги багато факторів: потреби членів майбутнього кооперативу та їх можливості для цього, ринкові умови, джерела формування матеріальної бази. Коли всі ці елементи визначені і взаємоузгоджені, а також погоджені між усіма засновниками, необхідно почати опрацювання концепції проекту кооперативу. Це буде концепція проекту.
3. Заснування кооперативу
Коли концепція кооперативу розроблена, можна переходити до офіційного заснування кооперативу. Необхідно ретельно розробити Статут, організувати Установчі Збори та провести реестрацію кооперативу. Паралельно потрібно буде планувати та підготувати економічну діяльність кооперативу на початковому періоді.
Державна реєстрація кооперативу здійснюється у порядку, передбаченому для державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, і проводиться відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року.
Кооператив вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації. Для того, щоб зареєструвати кооператив, слід виконати низку послідовних кроків.
Крок перший – погодження з реєстраційним органом найменування кооперативу. Найменування повинно відображати його організаційно-правову форму і не бути тотожним найменуванню іншої юридичної особи. При написанні найменування кооперативу в статуті та в протоколі установчих зборів використовуються лише великі літери українського алфавіту, наприклад:
• правильне написання – СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИЙ ОБСЛУГОВУЮЧИЙ КООПЕРАТИВ «ДЖЕРЕЛЬЦЕ», скорочена назва СОК «ДЖЕРЕЛЬЦЕ»;
• неправильне написання – Сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Джерельце», скорочена назва СОК «Джерельце».
Крок другий – проведення установчих зборів СОК, на які виносяться наступні питання:
1. Про створення СОК та затвердження його Статуту. При розробці Статуту кооперативу слід користуватись наказом Міністерства аграрної політики від 21 травня 2013 року №315 «Про затвердження Примірного статуту сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу».
2. Вибори засновників та голови кооперативу.
3. Призначення відповідального за державну реєстрацію кооперативу.
4. Визначення та затвердження юридичної адреси кооперативу. Кооператив може бути зареєстрований за місцем проживання одного із засновників і підтвердженням адреси буде ксерокопія його паспорта. Можна також укласти договір оренди приміщення, де буде розміщений кооператив.
Крок третій – для проведення державної реєстрації уповноважений зборами засновник повинен особисто подати державному реєстратору такі документи:
• реєстраційну картку на проведення державної реєстрації, яка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами;
• копію рішення про створення кооперативу (копію протоколу установчих зборів, завірену нотаріально);
• два примірники статуту кооперативу;
• документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору для проведення державної реєстрації кооперативу (копія банківської квитанції або копія платіжного доручення з відміткою банку).
Особа, яка реєструє кооператив, обов'язково повинна при собі мати паспорт та ідентифікаційний номер. Протягом трьох робочих днів з дня надходження документів державний реєстратор повинен видати витяг про державну реєстрацію кооперативу та один примірник оригіналу статуту з відміткою державного реєстратора про проведення державної реєстрації кооперативу.
Крок четвертий – реєстрація кооперативу в обласному управлінні статистики.
Крок п’ятий – у нотаріуса засвідчити 2 копії статуту (які необхідні для відкриття розрахункового рахунку та при постановці на облік в районній об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області).
Крок шостий – реєстрація кооперативу в районній об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області. У районній об’єднаній державній податковій інспекції необхідно уточнити, які необхідно подавати документи. Це, як правило:
• заява встановленого зразка 1 ОПП у двох примірниках;
• оригінал статуту та нотаріально засвідчена копія;
• витяг про державну реєстрацію та його нотаріально засвідчена копія;
• копія статистичної довідки, засвідчена нотаріально або органом, який її видав;
• протокол установчих зборів;
• ксерокопії паспортів (4 сторінки) засновників та їх ідентифікаційних номерів.
Крок сьомий –виготовлення печатки.
Крок восьмий – відкриття банківського рахунку, для чого необхідно підготувати та подати:
• картку із зразками підписів голови кооперативу та головного бухгалтера, якщо він є, завірені нотаріально;
• витяг з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб;
• оригінал статуту кооперативу;
• ксерокопії паспорта та ідентифікаційного номера засновників;
• паспорт та індентифікаційний номер керівника кооперативу;
• паспорт та індентифікаційний номер головного бухгалтера (при необхідності);
• наказ на призначення керівника кооперативу;
• копію протоколу установчих зборів про створення кооперативу та обрання керівника кооперативу.
І останній етап побудови кооперативу – це початок діяльності кооперативу
Навіть зареєструвавшись, кооператив існує лише де-юре, бо треба починати його економічну діяльність. Необхідно розробити Правила внутрішньої господарської діяльності кооперативу, а також бізнес-план. Потрібно поступово зміцнювати матеріальну базу кооперативу, збільшувати його чисельність, запроваджувати на практиці кооперативні принципи, а саме: кожен член кооперативу повинен сплатити пайові та вступні внески, взяти на себе зобов’язання, а також присвятити частину свого часу та енергії участі в управлінні кооперативом.