Сьогодні, 9 листопада, у Вінниці відбулося засідання круглого столу, під час якого обговорили впровадження закону України «Про співробітництво територіальних громад: стан та перспективи розвитку».
Закон «Про співробітництво територіальних громад» є чинним з липня 2014 року. Вже станом на жовтень 2018 року 1050 громад стали користувачами інструменту міжмуніципального співробітництва. За даними Мінрегіону, ці громади створили 263 проекти в сферах ЖКГ, благоустрою, пожежної безпеки, освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення.
Вінницька область є другою в Україні за кількістю втілених проектів міжмуніципального співробітництва (55), поступаючись лише Полтавській (85).
Круглий стіл став майданчиком для закріплення успішних практик співпраці громад Вінниччини та напрацювань нових ідей для подальшого використання інструменту міжмуніципального співробітництва в області. У ньому взяли участь народні депутати України, представники Вінницької обласної ради, Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницької міської ради, представники районних рад та районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування Вінницької області, експерти.
До дискусії долучилися голова Вінницької районної державної адміністрації Михайло Демченко, голова Вінницької районної ради Сергій Сітарський, сільські, селищні голови та голови ОТГ району.
Під час обговорення Вінницький міський голова Сергій Моргунов розповів як місто співпрацює із прилеглими територіальними громадами.
Вінниця розпочала співробітництво з сусідніми громадами ще кілька років тому відповідно до укладених угод. А саме з Агрономічною, Бохоницькою, Вінницько-Хутірською, Лука-Мелешківською, Стадницькою, Якушинецькою сільськими та Стрижавською селищною радами, це пов’язано із розширенням меж міста Вінниці, у 2013 році. В цілому, за п’ять років було надано підтримки на соціально-економічний розвиток територій у розмірі понад 9 млн грн.
Зокрема, у 2018 році за рахунок коштів міського бюджету передбачені субвенції на соціально-економічний розвиток у сумі 2 ,1 млн. грн. для Десни, Агрономічного, Стадниці. А на сесії Вінницької міської ради у жовтні депутати ухвалили остаточне рішення щодо приєднання територіальної громади селища Десни до міста Вінниці.
«На сьогоднішній день це достатньо актуальна тема з точки зору самої децентралізації і взаємовідносин між територіальними громадами. Співпрацю ми розпочали ще з 2010 року, розпочалась робота з нашими сусідніми територіальними громадами по приєднанню територій і фактично розширенню меж міста Вінниці. У 2013 році почали фінансувати проекти по соціально-економічному розвитку у громадах, які межують із містом. Ця робота продовжується до сьогоднішнього дня. Окрім того, сьогодні важливо, аби процеси децентралізації в Україні не згорталися. Саме завдяки Уряду та Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману, Президенту, цей процес не зупиняється, і тут хочу подякувати народним депутатам, які вже не один рік підтримують місцеве самоврядування і розвиток децентралізації, фінансової в тому числі», - каже міський голова Сергій Моргунов.
Як зазначив народний депутат України, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергій Кудлаєнко, громади, які об’єдналися одними з перших, уже показали успіхи.
«Для проведення великого обсягу робіт, що стосуються ремонту доріг, комунальних питань, транспорту, енергоефективності, то краще об’єднуватися в рамках міжмуніципальних договорів співпраці. Для цього в Україні є умови – прийнято закон «Про співробітництво територіальних громад». Фактично, парламентом було напрацьовано інструмент для досягнення спроможності громад через об’єднання ресурсів. Низка територіальних громад зрозуміли це і активно користуються таким механізмом», - каже Сергій Кудлаєнко.
Про свій позитивний досвід співпраці територіальних громад розповіли під час круглого столу представники Полтавської та Вінницької областей.
Круглий стіл відбувся за сприяння та підтримки Проекту «Реформа управління на сході України», що виконується GIZ GmbH за дорученням Федерального уряду Німеччини в рамках Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.
За матеріалами сайту Вінницької міської ради