На цьому наголосив заступник Голови ОДА Сергій Здітовецький сьогодні, 7 червня, під час зустрічі з французькою делегацією, в рамках реалізації проєкту децентралізованого співробітництва.
Саме з неї розпочався триденний робочий візит на Вінниччину французьких експертів – топ-менеджерів інноваційних компаній у сфері інжинірингу, агротехнологій, екології та фахівців спеціалізованого агропромислового університету.
Вінницьку область на нараді представляли заступник Голови Вінницької ОДА Сергій Здітовецький, Вінницький міський голова Сергій Моргунов і директор Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального економічного розвитку Володимир Мережко.
Нагадаємо, Вінниччина у співпраці з Французькою Республікою – м. Діжон та регіоном Бургундія-Франш-Конте – реалізовує проєкт децентралізованого співробітництва, у рамках якого в регіоні планують створити агрокластер.
Проєкт передбачає співпрацю за чотирма напрямами, розділеними на зони відповідальності між містом та областю – створення агропромислового кластера, створення Агрохабу на базі Вінницького національного аграрного університету, проведення технічної експертизи для модернізації мережі водопостачання та водовідведення м. Вінниці, налагодження співпраці в управлінні водними ресурсами в сільському господарстві та вирощування органічних культур.
Реалізація цього проєкту дозволить Вінниччині розвинути економічну та інвестиційну діяльність в агропромисловій сфері, розширити експортний потенціал, здобути визнання в якості інноваційного й динамічного регіону з потужним інвестиційним потенціалом. Фінансування проєкту з французького боку – 296 тисяч євро. Окрім того, з МЗС Франції було домовлено про можливість подачі наступних заявок на отримання фінансування у 2022 і 2025 роках.
Звертаючись до французьких партнерів, заступник Голови ОДА подякував за можливість, попри карантин, відвідати Вінниччину особисто.
«Сподіваюсь, реалізація нашого проєкту стане кроком для поглиблення партнерської співпраці між Вінницькою областю та Французькою Республікою. Зокрема, в розвитку агропромислового сектору Вінниччини. Оскільки два з чотирьох визначених напрямів проєкту стосуються саме розвитку аграрної сфери», – наголосив Сергій Здітовецький.
Посадовець зауважив, що на Вінниччині, як і загалом в Україні, останнім часом спостерігаються аномальні спекотні періоди, особливо в південних районах області, тому запозичення французького досвіду у сфері управління водними ресурсами та, особливо, технологіях зрошення земель за складних кліматичних умов є надзвичайно актуальним.
Заступник Голови ОДА повідомив, що на рівні області передбачено співробітництво у сфері управління водними ресурсами в сільському господарстві. Початок проєкту – 15 квітня 2021 року, учасники – сім агропромислових підприємств та наукових установ області, які підписали Меморандум про створення інноваційного агропромислового кластера «AgroVin».
«Я впевнений, що створення такої платформи для співпраці як агрокластер, дозволить об’єднати фермерів, сільськогосподарських виробників та переробників. Насамперед, сприятиме підвищенню ефективності і продуктивності місцевих підприємств агропромислового комплексу та підвищить додану вартість виробленої продукції. А це позитивний вплив на розвиток економіки та підвищення інвестиційної привабливості нашої Вінниччини. Приємно відзначити позитивні тенденції у зовнішньоторговельній діяльності з Французькою Республікою. Франція – дев’ята країна за обсягами експорту вінницьких товарів серед країн ЄС. Обсяг залучених прямих інвестицій з Франції в економіку області на 31 грудня 2020 року становив понад 26 млн доларів.
Сергій Здітовецький наголосив, що Франція входить до п’ятірки основних країн-інвесторів області, посідаючи четверту сходинку. Він запевнив, що Вінницька область – надійний регіон для іноземних партнерів.
«Ми зацікавлені у вивченні успішних практик європейських країн щодо ведення агробізнесу та запровадження інновацій, тому сподіваємося на продовження проєкту у 2022 році», – зазначив Сергій Здітовецький.
В рамках зустрічі представники ВІТАГОРА, АгроСУП і АгроНов презентували особливості взаємодії цих структур в аспректі розвитку трьох напрямків проекту: Агрокластер, АгроХаб, органічне зрошення.
«Сподіваюсь, що Вінниця залишить гарні враження нашим гостям, а також ще раз підтвердить репутацію надійного та відкритого до новацій партнера, - зауважив Сергій Моргунов. – Майже два роки спільної комунікації з французькими партнерами були продуктивними навіть в умовах пандемії. Розвиваємо партнерство, розпочате між Вінницею і Діжоном 2019 року. Приємно, що наша співпраця поширилася на рівень регіонів - між Вінниччиною та Бургундією-Франш-Конте, а також підтримується Міністерством закордонних справ Франції».
Своєю чергою, заступник голови обласної ради Дмитро Чаленко зауважив, що Франція є одним із провідних партнерів Вінницької області. Та додав, що співпраця територіальних громад різних країн – важливий напрямок роботи.
Відзначили зацікавленість у подальшому розвитку співпраці і французькі партнери.
«Ми зацікавлені у продовжені співпраці, звісно, пандемія дещо перешкодила нашій роботі. Однак, ми працювали у режимі відеоконференцій. Важливо, що нас підтримує Міністерство закордонних справ Франції та Посольство Франції. Через місяць запланований візит української делегації до Франції. Візит буде пролягати через Париж, і далі - до Діжона. Це важливий візит, адже ми хочемо розвивати конкретні напрямки співпраці між Україною та Францією. Ми плануємо вас познайомити з французьким фермером, який наразі працює в Україні у Солотвино. І він зацікавлений у розвитку своєї діяльності на території Вінницької області. Думаю, що після візиту до Діжона з’являться й інші аграрії, які зацікавляться співпрацею з Україною. Сподіваюся, що восени ми зможемо знову приїхати, щоб обговорити конкретні кроки нашої подальшої співпраці», - зазначив президент компанії «VITAGORA» П’єр Гез.
А президент компанії «BETEN INGENIERIE» Жан Рош зауважив, що для ефективного партнерства важливо якомога краще вивчити запити кожної зі сторін: «Ці три дні, які ми проведемо у Вінниці, дуже важливі, вони необхідні для того, щоб якомога точніше вивчити очікування Вінницької області. Відповідно, за результатами цього візиту, ми можемо підготувати програму візиту у Францію таким чином, щоб організувати зустріч з тими підприємствами, які максимально можуть відповідати на ваші запити. Основна мета – це харчова безпека та екологічний підхід до розвитку сільського господарства на наступне десятиліття».
Програма першого дня перебування французької делегації досить насичена – після презентації ключових напрямків співпраці представники французької делегації розділяться на дві групи. Одна група познайомиться із провідними підприємствами агропромислової галузі міста та області, інша – поспілкується зі студентами та викладачами Вінницького національного аграрного університету, відвідає Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН.